Američané netuší, proč jejich diplomaté ohluchli. Zvažují zavření ambasády na Kubě

Spojené státy zvažují, že uzavřou své velvyslanectví na Kubě. Důvodem jsou nevysvětlené incidenty, při kterých utrpěli zdravotní problémy američtí diplomaté. Televizní stanici CBS to řekl ministr zahraničí Rex Tillerson.

Turista před americkou ambasádou v Havaně
Zdroj: ČTK/AP

„Zvažujeme to,“ připustil šéf americké diplomacie. Problém přitom označil za závažný vzhledem k újmě, kterou někteří lidé utrpěli. Dodal, že ministerstvo zahraničí některé dotčené osoby stáhlo domů.

Zdravotní vyšetření potvrdila, že nejméně 21 Američanů utrpělo v Havaně újmu na zdraví. Tillerson to dříve nazval „útoky na zdraví“, jeho ministerstvo ale nyní podle agentury AP dává přednost označení „incident“. Příčina a viník problémů zatím nebyli zjištěni.

Agentura AP ve čtvrtek napsala, že jde o záhadnou záležitost a že se jednotlivé případy od sebe velmi liší. Podle některých náznaků by mohlo jít o akustické útoky vzhledem k poškození sluchu postižených. Podle vyšetřovatelů FBI ale některé oběti nesou známky poškození mozku, což by v případě zvukového útoku nebylo pravděpodobné.

Potíže měli i diplomaté z Kanady

Incidenty se odehrály loni na podzim a diplomaté byli po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti. Zdravotní potíže podobného charakteru nahlásilo i několik kanadských diplomatů, jejichž země se k vyšetřování událostí připojila.

Podle zjištění agentury AP je s postupujícím vyšetřováním čím dál méně jisté, že by za útoky stála Kuba, jejíž dva diplomaty Spojené státy v reakci na případ vypověděly.