Britská policie zadržela v souvislosti s útokem v metru osmnáctiletého mladíka

Policie zadržela v souvislosti s pátečním útokem v londýnském metru 18letého mladíka. Podle úřadů jde o zásadní pokrok ve vyšetřování, které ale dál pokračuje. Muž byl ráno zadržen v doverském přístavu, odpoledne policie zasahovala v objektu v Sunbury na předměstí Londýna. Výbuch podomácku sestrojené nálože zranil 29 lidí, čtyři z nich zůstávají v nemocnici.

Video Události
video

Události: V Británii pokračuje vyšetřování útoku v metru

„Učinili jsme ráno důležité zatčení. I když nás těší, že jsme ve vyšetřování významně postoupili, pokračujeme dál a stupeň ohrožení zůstává na kritické úrovni,“ oznámil koordinátor protiteroristické policie Neil Basu. Z taktických důvodů nebude policie o zatčeném poskytovat žádné podrobnosti.

Odpoledne zasahovali policisté v Sunbury na předměstí Londýna, který byl z preventivních důvodů evakuován. Podle Neila Basu chtěli policisté vědět, zda je objekt „bezpečný“. Prohlídku nemovitosti označil za „preventivní, ale důležitou práci“. Byt, který byl cílem zásahu, podle médií patří staršímu manželskému páru známému tím, že podporuje děti a mladé lidi v nouzi. „Na místě byly ve stometrové vzdálenosti vytvořeny policejní kordony s cílem usnadnit operaci metropolitní police, jíž poskytuje podporu policie ze Surrey,“ citovala agentura Reuters policejní prohlášení.

Razie probíhaly v Británii celou noc, už v pátek večer úřady oznámily, že se v zemi zvyšuje stupeň ohrožení terorismem na nejvyšší úroveň. Znamená to, že bezprostředně hrozí útok.

Ministryně vnitra Amber Ruddová po schůzce vládního výboru pro krizové situace COBRA prohlásila, že je brzy na to říct, zda ti, kteří stojí za pátečním útokem, jsou úřadům známí.

Další podezřelí?

Z policejních vyjádření vyplývá, že zadržený mladík není jediný podezřelý. Potvrdil to představitel protiteroristického útvaru Neil Basu, který uvedl, že policie je otevřená možnosti, že za útok je zodpovědná víc než jen jedna osoba.

Vyšetřovatelé sledují několik vyšetřovacích verzí. Basu také uvedl, že policie doposud zaregistrovala 121 svědků útoku v metru. Stovku z nich už vyslechla.

Bomba obsahovala prášek často užívaný teroristy 

Zbytky improvizované výbušniny nastražené ve vagonu metra už prozkoumali policejní experti. Jak naznačuje britský deník The Times a zpravodajská televize CNN, výbušnina obsahovala látku TATP, kterou v sobě měla také bomba v Manchesteru nebo výbušniny použité při útocích v Londýně v roce 2005. S tímto vysoce nestabilním bílým práškem měli manipulovat také útočníci z Barcelony. Exploze při přípravě bomby ale srovnala jejich dům s zemí.

K odpovědnosti za páteční explozi se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Britská policie uvedla, že požádala o pomoc při zajišťování bezpečnosti armádu a po celé zemi bude za tímto účelem rozmístěno asi tisíc vojáků. Hlídkovat by měli i přímo na zastávkách hromadné dopravy.

Theresa Mayová

Theresa Mayová

britská premiérka

„Jedná se o přiměřený a rozumný krok, který zajistí bezpečnost při probíhajícím vyšetřování. Veřejnost by se měla dál věnovat každodennímu životu a zůstat ostražitá a spolupracovat s policií.“

Theresa Mayová

britská premiérka

Postižená trasa metra District Line obnovila provoz již v pátek večer, i když zpočátku měly spoje zpoždění. Stanice Parsons Green ale zůstávala uzavřena kvůli pokračujícímu vyšetřování. Po půlnoci District Line na Twitteru oznámila, že stanice byla pro cestující již otevřena.