V norských volbách má podle odhadů těsnou většinu pravicová koalice premiérky Solbergové

V norských parlamentních volbách získala zřejmě většinu pravicová koalice premiérky Erny Solbergové. Odhady zveřejnil těsně po uzavření volebních místností tamní volební úřad. Podle nich dosáhla dosavadní koalice na 88 poslaneckých míst ve 169členném Stortingu. Takovýto výsledek potvrdilo i průběžné sčítání hlasů. Znamená to, že by se konzervativci Solbergové mohli opět spojit s populistickou protiimigrační Stranou pokroku, Křesťanskou lidovou stranou a Liberální stranou Venstre a vytvořit společný kabinet.

Norská premiérka Erna Solbergová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Marit Hommedal

Jako nejsilnější jednotlivá politická formace sice z voleb patrně vzejde opoziční Dělnická strana Jonase Gahra Störeho, ale podle odhadů opět nebude schopna ani se svými spojenci vytvořit parlamentní většinu. Agentura DPA však upozorňuje, že ještě není rozhodnuto, protože dvě ze stran koalice balancují na čtyřprocentním prahu nutném pro vstup do parlamentu a zajišťujícím poslanecké mandáty.

Labouristé sice získali zhruba 27,5 procenta hlasů a premiérčina Konzervativní strana Höyre 25,6 procenta, ale čtveřice pravicových stran dohromady by podle odhadů měla obsadit těsnou většinu křesel ve Stortingu. Potvrdil se tak předvolební trend rostoucí podpory vládních stran úměrný oživení norské ekonomiky. Volební průzkumy během uplynulého roku přitom favorizovaly spíše Dělnickou stranu a její středolevé spojence. Ti ale podle odhadů budou mít jen 81 poslanců.

Protiimigrační Strana pokroku, která se při předchozích volbách v roce 2013 do parlamentu dostala poprvé, může počítat se zhruba 15 procenty hlasů. Další dvě strany tvořící vládní koalici, Křesťanská lidová strana a Liberální strana Venstre, se nejspíš do Stortingu probojují jen těsně. Strana zelených zřejmě z parlamentu vypadne. 

K hlavním tématům předvolební kampaně patřila daňová a sociální politika, otázka dalšího snižování nezaměstnanosti, ale také budoucnost norského ropného průmyslu či přistěhovalecká politika.

Zatímco šéfka Konzervativní strany Solbergová se prezentovala jako záruka pokračujícího ekonomického růstu, labouristický vůdce Störe sliboval, že posílí sociální stát, ovšem za cenu opětovného zvýšení daní, které konzervativní vláda snižovala.

O délce otevření volebních místností rozhodoval každý volební okrsek sám, většina z nich ale byla voličům přístupná od 09:00 do 21:00 SELČ. V některých okrscích voliči mohli odevzdat svůj hlas už v neděli. Navíc přes 27 procent oprávněných voličů využilo možnosti dřívějšího hlasování.

  • Konečné výsledky by měly být oznámeny až v úterý. Sčítání hlasů se může oproti předchozím volbám protáhnout, protože nová bezpečnostní opatření nařizují, že všechny hlasy musejí být sečteny ručně i elektronicky.