Američané chtějí na poslední chvíli stihnout zájezd do KLDR

Američtí turisté nebudou smět od 1. září cestovat do Severní Koreje. K vydání zákazu cest se Washington rozhodl na základě aktuálně vyostřených vztahů mezi oběma zeměmi i úmrtí studenta Otto Warmbiera, který byl několik měsíců severokorejským režimem vězněn. Řada Američanů se přesto snaží na poslední chvíli do KLDR odjet, aby si mohli izolovanou zemi prohlédnout.

Video Horizont ČT24
video

Američané jedou na poslední chvíli do KLDR

V zastrčeném koutu pekingského letiště probíhá odbavování jediného letu do severokorejského Pchjongjangu. Ve skupince je jen pár Severokorejců, zbytek tvoří turisté z celého světa. Cestovní kanceláře odhadují, že se jich do země každým rokem vydá kolem pěti tisíc. Včetně asi tisícovky Američanů.

Americký veterán z Virginie Nicolas Burkhead musel cestu podniknout mnohem dříve, než plánoval. „Původně jsem si chtěl přečíst jazykové učebnice a jet až za pár let. Ale slyšel jsem, že už příští měsíc to bude zakázané. Takže jedu, dokud ještě můžu,“ vysvětluje.

Od prvního září už nebudou moci Američané odcestovat do Severní Koreje jako turisté. Spojené státy oznámily chystaný zákaz po smrti studenta Otto Warmbiera. Toho severokorejský soud poslal na patnáct let nucených prací za to, že ze zdi hotelu ukradl propagandistický plakát. Ve vězení dvaadvacetiletý Warmbier utrpěl poškození mozku a zemřel šest dní po návratu do vlasti.

„Jako turista se nemusíte ničeho bát, pokud neporušíte zákon. Pokud to ale uděláte, pak je ten režim krutý a nemilosrdný,“ varuje Simon Cockerell z agentury Koryo Tours.

Jako organizátor zájezdů cestoval do Severní Koreje už 160krát. Jeden z jeho amerických klientů, Jeffrey Fowle, byl zadržen v roce 2014, když v jednom z klubů nechal bibli. Severní Korea ho propustila po téměř půlročním věznění.

Pchjongjang tvrdí, že země je bezpečná pro každého, kdo dodržuje zákony. Doufá, že nové turisty naláká hlavně z Ruska a Asie. Nové sankce OSN kvůli jeho raketovým testům, ke kterým se přidala i Čína a Rusko, totiž režim připravil o velkou část příjmů z exportu.