Lavrov: Moskva nebude podporovat ekonomické udušení KLDR

Možnosti ekonomického tlaku na Severní Koreu jsou prakticky vyčerpány, Moskva nebude podporovat ekonomické udušení země. Řekl to podle agentury TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Rada bezpečnosti OSN na začátku měsíce schválila nové tvrdé sankce proti KLDR, které mají být trestem za dva testy mezikontinentálních raket. Rusko se k opatřením připojilo. Americký prezident Donald Trump mezitím pochválil severokorejského vůdce Kim Čong-una, že zatím odložil rozhodnutí o útoku na Guam.

„Co se týče snah ovlivnit Pchjongjang, aby splnil známé rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jsme hluboce přesvědčeni, že možnosti ekonomického tlaku jsou prakticky vyčerpány… Nemůžeme podpořit názory, ke kterým se i nadále kloní někteří naši partneři a které doslova prosazují ekonomické udušení Severní Koreje,“ řekl Lavrov.

Rusko společně s Čínou se zatím bez úspěchu snaží prosadit diskusi o společném plánu řešení krize na Korejském poloostrově. Jeho podstatou je přimět ke zdrženlivosti KLDR i Spojené státy. Ostrá rétorika obou států se přitom podle Lavrova v posledních dnech uklidnila.

Lavrov také kritizoval postoj Spojených států ke krizi ve Venezuele i nové sankce USA proti Íránu. „Myslím, že jednostranné sankce … jsou nezodpovědné akce, které mohou poškodit a podkopat dosaženou rovnováhu,“ řekl ministr. Moskva podle něj doufá, že Írán neodstoupí od dohody o svém jaderném programu.

Šéf ruské diplomacie také rázně odmítl myšlenku vojenské intervence ve Venezuele, kterou minulý týden pohrozil americký prezident Donald Trump. „Spor v této zemi lze vyřešit pouze mírovou cestou, pomocí celonárodního dialogu a bez vnějšího tlaku, nemluvě o nepřijatelnosti výhrůžek vojenského zásahu do vnitřních záležitostí Venezuely,“ dodal Lavrov.

Trump pochválil Kima za to, že nezaútočil na Guam

 Za „velmi moudré a logické rozhodnutí“ pochválil americký prezident Donald Trump severokorejského vůdce Kim Čong-una, který prozatím odložil plány útoku na americký tichomořský ostrov Guam. „Jiná možnost by byla katastrofální a nepřijatelná,“ konstatoval Trump na Twitteru.

Severokorejská média v úterý uvedla, že Kim dostal plány útoku na Guam, ale rozhodne se až podle toho, jak se zachovají USA. To, že chce vyčkat na to, jak se zachovají Spojené státy, je podle agentur znamením, že provokativní rétorika obou stran minulých dní ochládá.

Světové agentury ale připomínají, že v pondělí začne v oblasti Korejského poloostrova rozsáhlé cvičení armád Spojených států a Jižní Koreje, kterého se každoročně účastní tisíce vojáků. KLDR manévry označuje za provokaci a vždy na ně rozhořčeně reaguje.

Loni Pchjongjang týden po skončení manévrů uskutečnil svůj pátý jaderný test. Letošní společné vojenské cvičení má skončit 31. srpna. Jihozápadně od Korejského poloostrova ve středu společně cvičilo japonské a americké letectvo. Manévrů se zúčastnily mimo jiné dva bombardéry B1-B amerického letectva a dvě japonské stíhačky F-15, napsala agentura Reuters.