Obří korupční aféra: Šéf Samsungu může jít na 12 let za mříže

Jihokorejský prokurátor žádá pro dědice skupiny Samsung I Če-jonga dvanáct let vězení za zpronevěru a korupci. Šéf jednoho z největších výrobců elektroniky na světě čelí obvinění z úplatků, které mu údajně pomohly zvýšit kontrolu nad firmou v obří korupční kauze, kvůli které byla sesazena prezidentka Pak Kun-hje.

Osmačtyřicetiletý miliardář I Če-jong, který vede celý konglomerát Samsung Group od května 2014, kdy jeho otce I Kun-hia postihl infarkt, byl zatčen 17. února. Jihokorejská zvláštní prokuratura jeho a další čtyři členy vedení 28. února oficiálně obvinila z úplatkářství, zpronevěry, skrývání majetku v zahraničí a z křivého svědectví. 

Zvláštní prokuratura tvrdí, že společnost Samsung Group vyplatila organizacím spojeným s přítelkyní prezidentky celkem 43 miliard wonů (950 milionů korun), aby získala vládní podporu pro kontroverzní spojení firem Samsung C&T a Cheil Industries, s nímž nesouhlasila řada menšinových vlastníků.

Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu NPS, který měl podíl v obou firmách. Fúze byla důležitá pro upevnění pozice I Če-jonga.

Obhajoba šéfa Samsungu veškerá obvinění odmítla. Podle ní zvláštní prokuratura citovala svědky, jež náležitě nevyslechla, a pracuje s důkazy, které patřičně neprověřila. Navíc prý předložila tvrzení, jež se nezakládají na pravdě. Sám I Če-jong tvrdí, že byl k předání peněz donucen.

„Nikoho ani paní prezidentku jsem nikdy nežádal, aby udělali něco ve prospěch společnosti (Samsung) nebo mé osoby,“ uvedl dědic konglomerátu třesoucím se hlasem v závěrečném vyjádření. „Hluboce lituji, že jsem zapříčinil takové zklamání, a omlouvám se za to,“ řekl.

„Ačkoli I Če-jong ze situace (úplatky získaná státní podpora fúze) v konečném důsledku těžil nejvíce, snaží se vinu svalit na ostatní obžalované,“ podotkl u soudu prokurátor Pak Jong-so. V závěrečné řeči konstatoval, že případ ilustruje těsné a zkorumpované vztahy mezi státem a velkými podniky.

Takové jednání sice dříve napomohlo rychlé industrializaci Jižní Koreje, ale nyní je vnímáno jako nepoctivé a nezákonné.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 8 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 13 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 18 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 20 hhodinami
Načítání...