Polsko i přes nařízení evropského soudu bude pokračovat s kácením v Bělověžském pralese

Polská vláda nehodlá zastavit masivní kácení v chráněném Bělověžském pralese, přestože jí to nařídil Soudní dvůr Evropské unie, oznámil ministr životního prostředí Jan Szyszko. Podle něj se kácí jen v zájmu ochrany lesa. V Bruselu podle něj neznají přírodní zákony.

Bělověžský prales
Zdroj: ČTK Autor: Hana Brusová

Soudní dvůr EU minulý týden v předběžném opatření Varšavě nařídil, aby těžbu dřeva v pralese na východě Polska, zařazeném na seznam světového dědictví UNESCO, okamžitě zastavila.

Soud tak vyhověl Evropské komisi, která požádala o vydání předběžného opatření, neboť podle ní byla těžba dřeva zahájena v příliš velkém rozsahu a porušuje evropské normy na ochranu přírody.

„Nenecháme se urážet někým, kdo nezná přírodní zákony,“ řekl podle agentury PAP Szyszko na dnešní tiskové konferenci. Dodal, že by se celý svět měl zapojit do debaty o tom, zda Poláci chrání své lesy efektivně a zda naplňují právní normy EU.

Kácení vynucené přítomností lýkožrouta se podle ministra uskutečňuje na dvou třetinách území pralesa, poslední třetina je zcela bezzásahovou zónou. Lidé se časem budou moci přesvědčit, který ze dvou přístupů funguje při ochraně pralesa lépe, řekl ministr.

„Státní lesy mají povinnost pokračovat v ochranných opatřeních,“ odmítl na téže tiskové konferenci možnost ukončení těžby člen vedení polských státních lesů Konrad Tomaszewski.

Polští i zahraniční ochránci přírody považují ochranu lesa před kůrovcem za záminku ke zvýšení těžby dřeva pro komerční účely. Petici proti intenzivnějšímu kácení v unikátním pralese, kde žije například zubr nebo šest desítek dalších druhů savců, podepsaly stovky tisíc Poláků.

Právní bitva u Soudního dvora EU může trvat měsíce až roky. Polsku hrozí pokuta až do výše čtyř milionů eur (104 milionů Kč).