Rakousko na hranici s Itálií přesunulo obrněná vozidla. Zvažuje obnovení kontrol

Pokud se nynější zvýšený příchod migrantů opět nezpomalí, obnoví Rakousko už velmi brzy kontroly s pomocí vojáků na své hranici s Itálií. Serveru vídeňského deníku Krone to řekl rakouský ministr obrany Hans Peter Doskozil. K Brennerskému průsmyku už podle něj armáda přesunula čtyři obrněná vozidla. V případě nutnosti je připravena postavit i hraniční plot. Italské ministerstvo zahraničí si předvolalo rakouského velvyslance v Římě.

Video Studio ČT24
video

Mluvčí ÚAMK k obnovení kontrol na hranici Rakouska s Itálií

„Očekávám, že hraniční kontroly a pomocná mise (armády) budou brzy zapotřebí,“ řekl Doskozil s tím, že 750 vojáků by bylo možné na hranici nasadit během tří dnů. Na hranici už armáda vyslala čtyři obrněné transportéry Pandur, uvedl Doskozil.

„Nejde o bojové tanky. Jsou to obrněná vozidla beze zbraní, která by mohla blokovat silnice. Už jsme je nasadili během migrační krize v letech 2015 a 2016 na hraničním přechodu (se Slovinskem) Spielfeld,“ řekl později mluvčí ministerstva obrany.

Policie v Brennerském průsmyku
Zdroj: ČTK/imago stock&people/imago stock&people

Sociálnědemokratického ministra obrany Doskozila podpořil i předseda koaličních lidovců a ministr zahraničí Sebastian Kurz. Rakousko je podle něj připraveno chránit svou hranici. K okamžitému zavedení kontrol na Brenneru vyzval předseda pravicově populistické FPÖ Heinz Christian Strache.

Kontroly na hraničním přechodu v Brennerském průsmyku, kterým vede hlavní silniční trasa ze střední Evropy do Itálie, by postihly na vrcholu sezony i řadu turistů, upozornil rakouský tisk.

Itálie si předvolala velvyslance v Římě

Italské ministerstvo zahraničí si kvůli „oznámení rakouské vlády o rozmístění vojáků u Brennerského průsmyku“ předvolalo rakouského velvyslance v Římě Reného Pollitzera. Už loni Itálie označila případné kontroly na hranici s Rakouskem za neslučitelné s evropským právem.

Krok Vídně nechápe italský ministr vnitra Marco Minniti, podle kterého v rušném Brenneru nepanuje žádná mimořádná situace a nynější policejní spolupráce obou zemí funguje výborně.

„Jsem upřímně zaskočen komentářem rakouského ministra obrany Doskozila,“ řekl v prohlášení Minniti. „Je to neospravedlnitelná a bezprecedentní iniciativa, která bude mít nevyhnutelné dopady na vzájemnou bezpečnostní spolupráci,“ dodal.

Italská vládní Demokratická strana (PD) přípravy Rakouska na hraniční kontroly v Brennerském průsmyku kritizovala. Evropská komise by měla okamžitě zahájit s Rakouskem řízení o porušení unijních smluv, stejně jako to učinila před dvěma týdny s Polskem, Maďarskem a Českou republikou, uvedla na Facebooku mluvčí PD pro evropské otázky Marina Berlinghieriová. Rakousko podle ní porušuje „veškerou solidaritu a veškerá pravidla“.

Podle starosty italské pohraniční obce Brenner Franze Kompatschera je ale situace v oblasti nyní klidná. „Máme tady celkem málo uprchlíků. V minulosti už jsme zažili mnohem horší časy,“ uvedl. Podle něj Doskozilovo prohlášení souvisí s říjnovými parlamentními volbami v Rakousku.

Itálie je nyní hlavní vstupní branou migrantů do Evropy. Po loňském uzavření takzvané balkánské stezky se většina migrantů snaží na starý kontinent dostat ze břehů severní Afriky přes Středozemní moře.

Itálie v neděli vyzvala, aby evropské země otevřely své přístavy lodím zachraňujícím migranty ve Středozemním moři, a ulevily jí tak. Minulý týden italští diplomaté varovali, že by země mohla uzavřít své přístavy pro lodě přivážející migranty, které neplují pod její vlajkou či vlajkou Evropské unie.

Video Studio 6
video

Itálie se potýká s enormním počtem příchozích migrantů

Od počátku roku do země tímto způsobem dorazilo podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) přes 84 800 migrantů, což je asi o pětinu víc oproti stejnému období v loňském roce. Nyní je v Itálii asi 190 tisíc běženců a letos čeká další rekord v příchodu migrantů.

Evropská komise v úterý představila konkrétní návrhy, jak rychle pomoci Itálii s řešením situace. Budou sloužit jako podklady pro rozhodnutí, které by měli udělat ministři vnitra EU na svém neformálním jednání koncem týdne v estonském Tallinnu.