Spojené státy můžou začít uplatňovat Trumpův protiimigrační dekret

Ve Spojených státech začíná v okleštěné podobě platit březnový protiimigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa. Jeho částečné uvedení do praxe umožnil v pondělí nejvyšší soud, i když nejde o jeho konečné rozhodnutí. Omezení pro cesty do Spojených států se nevztahuje na lidi, kteří mají v Americe blízké příbuzné nebo tam studují či pracují.

Video Studio 6
video

Začíná platit Trumpův protiimigrační dekret

Podle nových pokynů zaslaných americkým velvyslanectvím a konzulátům ve středu musejí žadatelé o vízum z šesti dotyčných zemí - tedy z Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska - prokázat, že už mají v USA rodiče, manžele, nezletilé či dospělé dítě, zetě nebo snachu či sourozence.

Na prarodiče, vnoučata, tety a strýce, neteře a synovce, bratrance a sestřenice, švagry a švagrové, zasnoubené osoby a další vzdálenější příbuzné se už jako na blízkou rodinu nepohlíží.

Kritéria stanovená Bílým domem uvádějí, že příbuzenské, pracovní či studijní vazby, které jsou podmínkou pro získání víza, musí být skutečné, doložitelné a vytvořené řádným způsobem, takže nesmí vzniknout jen za účelem obejít protiimigrační dekret.

Pokud ovšem občané Íránu, Sýrie, Libye, Jemenu, Súdánu a Somálska již mají americké vízum, mohou do USA nadále bez problémů cestovat. To se týká i těch občanů dotčených zemí, kteří vlastní cestovní doklady třetích států. Pokud pro vstup do USA použijí pas nepostižené země, zpřísněné podmínky se na ně nevztahují.

Pokud jde o uprchlíky, nejvyšší soud umožnil Trumpově administrativě zakázat žadatelům o azyl na 120 dní vstup do USA. Trump navíc po lednovém nástupu do funkce stanovil strop přijímání běženců, který pro nynější fiskální rok, který skončí v září, činí 50 tisíc lidí. Americké ministerstvo zahraničí podle BBC uvedlo, že kvóta bude naplněna do dvou týdnů. 

Trump považuje dekret za opatření, které přispěje k bezpečnosti USA. Výnos, který se v původní podobě týkal také Iráku, poprvé vydal v lednu. Než jej kvůli diskriminaci zablokovaly soudy, vyvolal Trumpův krok zmatky na letištích.

Protest na jednom z bostonských letišť
Zdroj: Reuters

Loni do USA z vybraných zemí podle ministerstva zahraniční přijelo přes 110 tisíc turistů. Právník z imigračního oddělení Matthew Kolken řekl, že lidem z těchto zemí se obecně málokdy vydávají víza, protože obtížně dokazují, že se vrátí do podmínek občanského konfliktu ve své zemi.