Peking zasáhla písečná bouře

Sever Číny zahalil písečný prach z Gobi. Peking ruší desítky letů

Sever Číny, včetně metropole Pekingu, zasáhla písečná bouře. List Lidový deník uvedl, že bouře nejhůře postihne odlehlou oblast kolem hranic s Mongolskem. Kvůli špatné viditelnosti bylo v hlavním městě zrušeno na padesát letů. Úřady vyzvaly děti a starší lidi, aby nevycházeli.

Jaro je v severní Číně obdobím prašných bouří, které způsobuje vítr, jenž zvedá částečky písku a prachu z rozsáhlé pouště Gobi a odnáší je do hustě osídlené oblasti dále na jih. Peking a další lokality na severovýchodě Číny budou dopady bouře pociťovat minimálně 24 hodin, uvedl Lidový deník.

Oficiální údaje vlády v Pekingu ráno na některých místech metropole ukázaly koncentraci miniaturních škodlivých prachových částic ve vzduchu 630 mikrogramů na metr krychlový.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom považuje za bezpečnou maximální hustotu PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) 25 mikrogramů na metr krychlový během jednoho dne.

Státní televize vyzvala starší lidi a děti, aby zůstali doma a vyhnuli se tak dopadům bouře. Ta snížila viditelnost na vzdálenost jednoho kilometru. Podle internetových stránek pekingského letiště bylo kvůli tomu zrušeno nejméně 48 letů, z toho šest mezinárodních, které měly směřovat do jiných asijských zemí a do Ruska. 

Čínská vláda utratila miliardy dolarů na projekty, které mají zastavit rozšiřování pouští, mimo jiné vysazováním stromů nebo ochranou zbývajícího rostlinstva na okraji pouštních oblastí. S ekologickými problémy se ovšem potýká dlouhodobě, a to zejména kvůli znečištění z továren, tepelných elektráren a automobilů.