Putin se chce sejít s Trumpem v červenci v Hamburku během summitu G20

Šéf Kremlu Vladimir Putin je pro osobní schůzku s Donaldem Trumpem během červencového summitu skupiny G20 v Hamburku. Oznámil to Kreml po telefonátu obou prezidentů. Mluvili prý o koordinaci boje s terorismem, situaci na Korejském poloostrově i Sýrii. Bílý dům označil jednání za „velmi dobré“.

Vladimir Putin a Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Ivan Sekretarev/Pool/Lucas Jackson

„Vladimir Putin a Donald Trump se vyslovili pro pokračování telefonických kontaktů a rovněž podpořili uspořádání osobní schůzky v souvislosti se summitem skupiny G20, který se uskuteční 7. a 8. července v Hamburku. Telefonický rozhovor byl věcný a konstruktivní,“ uvádí se v oficiální zprávě Kremlu.

Putin a Trump hovořili rovněž o významu „koordinace akcí Ruska a USA v boji s terorismem v kontextu syrské krize“, citovala ze zprávy agentura TASS. Kreml a Bílý dům prý budou aktivizovat dialog svých ministerstev zahraničí v zájmu pevnějšího příměří na syrském bojišti.

Podle Bílého domu se státníci shodli, že „všechny strany (syrského konfliktu) musejí udělat vše pro to, aby se násilí zastavilo“. Projednali možnost vytvoření takzvaných bezpečných zón v Sýrii, které by měly napomoci dosažení pevného míru.

Ruský prezident podle TASS svého amerického kolegu vyzval „ke zdrženlivosti a ke snížení úrovně napětí na Korejském poloostrově“. Oba státníci se prý dohodli na spolupráci s cílem urovnat severokorejský problém „diplomaticky a komplexně“.

Telefonický rozhovor byl první po dubnovém raketovém útoku americké armády na syrskou leteckou základnu, který vyvolal tvrdou kritiku Moskvy. Od lednové inaugurace nového prezidenta USA spolu Trump a Putin telefonicky hovořili už potřetí.