Ve Středomoří patrně utonulo bezmála 150 afrických migrantů

Bezmála 150 afrických běženců patrně v úterý utonulo ve Středozemním moři. S odvoláním na přeživšího z potopené lodi to uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Jako o jediném přeživším zatím úřady informují o 16letém chlapci z Gambie. „Řekl, že všichni ostatní zemřeli. Ale existuje určitá naděje, že italská pobřežní stráž některé vyzvedla,“ prohlásil podle Reuters mluvčí italské pobočky IOM Flavio Di Giacomo.

Uprchlíci ve Středozemním moři
Zdroj: Reuters

Přesnější informace o počtu mrtvých by podle představitele IOM mohly být k dispozici ve čtvrtek.

„Chlapec řekl, že před několika dny vypluli z libyjského města Sabratha na gumovém člunu se 147 subsaharskými Afričany na palubě, včetně pěti dětí a několika těhotných žen,“ doplnil Di Giacomo.

Chlapce v úterý zachránila humanitární loď, když jej nalezla, jak se v moři drží palivové nádrže. Ve středu ráno byl dopraven na sicilský ostrov Lampedusa.

Šest set mrtvých běženců od začátku letošního roku

Jen v posledních dvou dnech vyzvedli záchranáři z moře více než 1100 migrantů, uvedla italská pobřežní stráž. IOM odhaduje, že od počátku letošního roku již ve Středozemním moři utonulo kolem 600 běženců, kteří se pokoušeli dostat ze severní Afriky do Itálie.

Video Horizont ČT24
video

Mnoho nezletilých uprchlíků je nuceno se živit prostitucí