„Efekt Schulz“ se v Sársku neprojevil. Volby vyhrála CDU

Zemské volby v západoněmecké spolkové zemi Sársko vyhrála překvapivě jasně Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové před sociální demokracií (SPD). Obě strany dělí více než deset procentních bodů. Hlasování v Sársku bylo důležitým vodítkem na začátku volebního roku, který vyvrcholí zářijovými parlamentními volbami.

Video Události
video

Zemské volby v Sársku: Vítězná Merkelová, zklamaný Schulz

Sociální demokraté, povzbuzeni stranickou nominací někdejšího šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze na kancléře, se sice v posledních týdnech v průzkumech veřejného mínění na CDU dotahovali, nakonec ale ani takzvaný Schulzův efekt, jak mu přezdívají média, nestačil.

CDU v Sársku podle předběžných výsledků, které zveřejnil místní statistický úřad, získala 40,7 procenta hlasů, SPD 29,6 procenta. Do zemského sněmu jde ještě Levice s 12,9 procenta a AfD s 6,2 procenta. Vypadli z něj naopak Zelení (čtyři procenta) a Piráti (0,7 procenta).

Proti volbám před pěti lety si CDU polepšila o 5,5 procentního bodu, SPD naopak o jeden bod přišla. Levice ztratila více než tři procentní body. AfD se do zemského sněmu v Sársku dostala vůbec poprvé, a bude tak zastoupena už v celkem 11 zemských parlamentech. Ve zhruba milionovém Sársku, které je co do počtu obyvatel druhou nejmenší spolkovou zemí, ale nebodovala tato strana ani zdaleka tolik jako loni v částech bývalého východního Německa.

Očekává se pokračování velké koalice

Výsledky hlasování, kterého se zúčastnilo téměř sedmdesát procent ze 775 000 oprávněných voličů, neumožňují vznik vlády SPD a Levice, o které se uvažovalo. Nejpravděpodobnější je tak pokračování velké koalice pod vedením populární šéfky sárské vlády Annegret Krampové-Karrenbauerové (CDU). Křesťanští demokraté budou mít v 51členném sněmu 24 křesel, SPD 17, Levice sedm a AfD tři.

Čtyřiapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová výsledek hlasování označila za úspěch, který - jak řekla - si ani ve snu nedokázala představit. Obyvatelé Sárska se podle ní jasně vyslovili pro pokračování velké koalice vedené CDU.

Dobrý start do volebního roku byl podle pozorovatelů důležitý zejména pro křesťanské demokraty kancléřky Merkelové, která loni v pěti zemských volbách výrazně oslabila, zejména kvůli nespokojenosti voličů s její migrační politikou. Na celostátní úrovni se navíc na konzervativní unii CDU/CSU v průzkumech prakticky dotáhli sociální demokraté, kteří tak i v Sársku věřili ve větší úspěch, jak přiznal i Schulz.  

Další dvojí měření sil přijde v květnu, kdy Německo čekají zemské volby ve Šlesvicku-Holštýnsku a především v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.