Muž najel do nákupní zóny v Antverpách. Policie jej zadržela

Policie v Antverpách zabránila dalšímu útoku jedoucím vozidlem. Podle belgických vyšetřovatelů se o něj pokusil muž francouzské národnosti, který vjel před polednem vysokou rychlostí do oblíbené nákupní zóny Meir. Nikdo nebyl zraněn, muž byl na místě zadržen. Ve vozidle se našly nože a další zbraně. Francouzské úřady tvrdí, že zadržený muž je tuniské národnosti a jen se snažil ujet před policejní kontrolou.

Video Zprávy v 16
video

Muž najel v Antverpách autem mezi lidi

„Automobil jel velkou rychlostí ulicí Meir (obchodní tepna Antverp), takže lidé museli uskakovat stranou,“ řekl na tiskové konferenci policejní velitel Serge Muyters s tím, že nikdo nebyl při incidentu zraněn.

Muž se prý snažil projet křižovatkou na červenou, poté ho vojáci zastavili a policisté prohledali.

Belgický prokurátor uvedl, že zatčeným je Francouz, který žil ve Francii. „Jedná se o Mohameda R., narozeného 8. května 1977,“ řekl prokurátor, podle něhož se v autě našly „nože, střelná zbraň a kanystr s ještě neurčeným obsahem“. Na místě zasahují i pyrotechnici.

Podle Francouzů je zadržený Tunisan

Francouzské úřady naopak tvrdí, že zadržený je Tunisan žijící ve Francii. Řídil prý opilý a snažil se ujet před policejní kontrolou. „Nechtěl najet do vojáků. Myslíme, že chtěl jen uniknout kontrole,“ řekl agentuře Reuters zdroj obeznámený s případem. Francouzské policii je prý tento muž znám kvůli drobným kriminálním deliktům.

Policie v Antverpách zajišťuje stopy
Zdroj: Reuters

Antverpský starosta Bart De Wever na tiskové konferenci ohlásil, že se podařilo zabránit útoku, ale odmítl odpovídat na dotazy, aby podle svých slov nezavdal příčinu ke spekulacím. Pogratuloval pořádkovým silám za jejich profesionální postup a sdělil, že v ulicích města jsou policejní a armádní posily.

Premiér Charles Michel řekl, že Belgie zůstává „bdělá“. „Naše bezpečnostní služby odvedly výbornou práci,“ řekl k incidentu.

K pokusu o útok v Antverpách došlo pouhý den po atentátu v Londýně. Útočník tam nejprve autem porážel lidi na Westminsterském mostě a pak zaútočil nožem u budovy parlamentu. Vedle něj přišli o život další tři lidé a na 40 osob utrpělo zranění. K útoku se přihlásila radikální organizace Islámský stát.