Němci ztrácí zájem o archiv Stasi, nahlédnout do složek chce stále méně lidí

Německý úřad pro dokumentaci činnosti Stasi chce lidem trvale nechat možnost nahlédnout do složek, které na ně tajná policie komunistického režimu vedla. Německo v současnosti řeší, jak instituci reformovat, aby dál plnila svou úlohu. Počet žádostí o nahlédnutí do složek je nejnižší od jejího vzniku. Loni o něj požádalo necelých 50 tisíc lidí. O pětinu méně než o rok dříve.

Video Události
video

Zájem o nahlédnutí do archivu Stasi klesá

Archiv Stasi v Berlíně odhaluje důslednost, s jakou komunistický režim sledoval každý detail života. Kromě hodin odposlechů a videozáznamů uchovává třeba i zabavené pohledy, které nikdy nedošly adresátům.

V kartotékách jsou desítky milionů složek. I když počet žádostí o nahlédnutí do nich klesá, úřad chce tuto možnost udržet.

Archiv by měl projít proměnou, o její podobě se rozhodne po volbách

V rámci debaty o budoucnosti archivu Stasi se neřeší jen to, jak fyzicky zachovat obrovské množství dokumentů, ale jak efektivně vzdělávat a informovat o tom, jak funguje policejní stát, který sleduje všechny aspekty života a trestá jakoukoli formu odporu.

„Výzva pro budoucnost je zasloužit se o spravedlnost pro oběti diktatury a současně postavit most směrem k nové generaci. To znamená, že společnosti musíme dát k dispozici moderní archiv,“ uvedl ředitel úřadu pro dokumentaci činnosti Stasi Roland Jahn.

Možnost nahlédnout do archivu jako jedna z prvních využila před 25 lety bývalá disidentka Ulrike Poppeová. Věděla, že ji Stasi sleduje. „Když přede mě a mého manžela položili 40 šanonů, tak přece jen bylo překvapení, že toho materiálu bylo tolik,“ uvedla Poppeová. Nepřekvapilo ji jen množství dokumentů, ale i autoři z řad jejích přátel.

Do archivu se chystá znovu, chce vědět, jak činností v disentu ovlivnila život svého nedávno zesnulého otce. „Byl velmi zdrženlivý, zřejmě mi všechno neřekl o tom, co všechno musel vytrpět a do jakých situací se dostal,“ popisuje Poppeová.

Současná německá vláda už měla na stole návrh reformy úřadu pro dokumentaci Stasi. Kvůli vlně odporu ale plán uložila k ledu. O budoucí podobě instituce se tak rozhodne až po letošních volbách.