USA viní ruské špiony z hackerského útoku na Yahoo!

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo dva ruské špiony a dva hackery původem z bývalých sovětských republik v souvislosti s ukradením dat z 500 milionů účtů internetové společnosti Yahoo! z roku 2014. Informoval o tom deník The Washington Post.

Obvinění „ruských vládních činitelů“ americkými úřady v souvislosti s hackerským útokem proti společnosti Yahoo! je vůbec první svého druhu.

Obvinění se týká dvou členů ruské tajné služby FSB a dvou hackerů, které si Rusové najali. Podle ruských serverů jde v případě rozvědčíků o Igora Suščina a jeho podřízeného z centra informační bezpečnosti FSB Dmitrije Dokučajeva, který byl letos také obviněn v Rusku ze zrady v zájmu Spojených států.

Hackery jsou lotyšský Rus Alexej Belan a Kanaďan kazašského původu Karim Baratov. Belan je již několik let na seznamu hledaných osob FBI. Za informace vedoucí k jeho dopadení byla nabídnuta odměna ve výši 100 000 dolarů (2,5 milionu Kč).

Obvinění zahrnuje hackerský útok, podvodný útok na webu, krádež obchodního tajemství a ekonomickou špionáž, uvedl dále deník s odvoláním na nejmenované
americké činitele.

Yahoo! na útok přišla až po dvou letech 

Firma Yahoo! o incidentu informovala loni v září. Označila jej za masivní útok hackerů, přičemž pachatelem byl podle ní „útočník sponzorovaný státem“. Mezi ukradenými daty byla jména, e-mailové adresy, telefonní čísla, data narození i šifrovaná hesla. Yahoo! ovšem popřela, že by mezi nimi byla i čísla kreditních karet.

Proražení bezpečnostních systémů zjistila společnost až dva roky po útoku.

Loni v prosinci pak firma informovala o ještě mohutnějším útoku z roku 2013, kdy byly ukradeny údaje z účtů dokonce více než miliardy lidí. I v tomto případě odhadli experti na internetovou kriminalitu, že akce byla nejspíš dílem některé ze zahraničních vlád, která se snažila získat informace o konkrétních lidech.

The Washington Post upozornil, že nynější obvinění nesouvisí s hackerskými útoky na e-maily amerických demokratů před loňskými prezidentskými volbami. I v tomto případě se hovoří o ruské stopě.