Maďarsko schválilo zákon, který omezuje svobodu pohybu migrantů

Maďarský parlament velkou většinou hlasů schválil zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu pohybu migrantů. Jakmile vstoupí do země, budou v pohraničí zadržováni v uprchlických táborech až do definitivního vyřízení jejich žádostí o azyl.

Video Studio ČT24
video

Ředitelka pražské pobočky Mezinárodní organizace pro migraci ve Studiu ČT24

Tento postup Maďarsko již dříve v zásadě uplatňovalo, ale muselo jej zrušit v roce 2013 na nátlak Evropské unie, vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropského soudu pro lidská práva.

Premiér Viktor Orbán v lednu návrat k zadržování migrantů avizoval s tím, že tento krok odporuje unijním pravidlům, ale přesto půjde do přímého střetu s EU, připomněla agentura AFP.

Mluvčí vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zákon odsoudila. „Tento zákon porušuje závazky Maďarska vůči mezinárodním a evropským normám a bude mít strašný fyzický a psychický dopad na ženy, děti a muže, kteří už hodně vytrpěli,“ zdůraznila Cécile Pouillyová.

Pro nový zákon hlasovalo 138 poslanců, proti bylo šest zákonodárců a 22 se zdrželo. Zákon počítá s tím, že uprchlíci se budou muset zdržovat v „tranzitních zónách“ u hranic se Srbskem a Chorvatskem.

V současnosti žadatelé o azyl pobývají během vyřizování svých žádostí v zařízeních s volným režimem. Migranty zadržené ve vzdálenosti osmi kilometrů od jižní hranice Maďaři dosud posílali rovnou zpět do Srbska či Chorvatska.

Šéf úřadu Orbánovy vlády János Lázár minulý měsíc uvedl, že migranti by museli během vyřizování své žádosti o azyl pobývat v pohraničních uprchlických táborech vystavěných z obytných kontejnerů. Opatření by ale mělo být aktivováno pouze v případě, že vláda v souvislosti s mimořádným přívalem migrantů vyhlásí výjimečný stav, doplnil šéf úřadu vlády.

V současnosti žadatelé o azyl pobývají během vyřizování svých žádosti v zařízeních s volným režimem.

Plot na srbsko-maďarské hranici
Zdroj: Reuters

Loni požádalo o azyl v Maďarsku 29 432 migrantů, ale drtivá většina pokračovala v cestě na Západ. Pouze 452 uprchlíků azyl dostalo. Do Maďarska, které se rozhodlo postavit proti migrantům druhý plot z ostnatého drátu – první na své jižní hranici se Srbskem vybudovalo v roce 2015 –, od 1. ledna dorazilo 345 migrantů. Minulý měsíc bylo žadatelů o azyl celkem 586.

Nový zákon zajistí, že „nikdo nebude moci vstoupit do Maďarska a Evropské unie bez povolení“, uvedl ministr vnitra Sándor Pintér. Ochránci lidských práv namítají, že nová, přísnější pravidla zbaví uprchlíky mezinárodní ochrany.

Nová pravidla se mají uplatňovat až na nově příchozí uprchlíky. Zadržování migrantů nejen v Maďarsku, ale i v České republice v minulosti kritizoval například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.