Kohlův syn viní Merkelovou z podílu na smrti své matky

Německá kancléřka Angela Merkelová přispěla k 16 let staré sebevraždě ženy bývalého kancléře a svého mentora Helmuta Kohla. V rozhovoru pro list Die Zeit to tvrdí nejstarší syn manželů Kohlových Walter. Podle něj Merkelová, které se kvůli úzkému vztahu s Kohlem přezdívalo „Kohlovo děvčátko“,  svému spolustraníkovi i jeho rodině ublížila, když se před 18 lety zachovala podle během skandálu se sponzorskými dary pro Křesťanskodemokratickou unii (CDU).

Angela Merkelová a Helmut Kohl v roce 2000
Zdroj: Reuters

„Pro mě má paní Merkelová nikoli nevýznamný podíl na smrti mé matky,“ prohlásil Walter Kohl. Jeho obvinění směřuje do roku 1999, kdy propukla aféra s financováním CDU. Merkelová byla tehdy generální tajemnicí strany. Jako taková se ostře distancovala od Kohla, dlouholetého předsedy CDU a vlády. A učinila tak „zcela překvapivě a neobvyklou formou – komentářem pro (přední deník) Frankfurter Allgemeine Zeitung,“ připomněl Die Zeit.

„Jako politická profesionálka věděla paní Merkelová, že spustí lavinu, která těžce poškodí naši matku a naši rodinu,“ uvedl Walter Kohl. Podle něj Merkelová „nikdy veřejně neřekla: vynechte z toho rodinu. Přitom přesně věděla, že moje matka byla těžce nemocná.“

Hannelore Kohlová si vzala život v roce 2001. Trpěla vzácnou chorobou, která ji nutila vyhýbat se světlu.

Helmut Kohl se svými syny Peterem a Walterem během pohřbu Hannelore v roce 2001
Zdroj: ČTK/AP

Merkelová chtěla do čela CDU, utrpení Kohlové mělo být jen vedlejší škodou 

Walter Kohl tvrdí, že jeho matka, ač neměla s aférou nic společného, čelila po výstupu Merkelové nevybíravému veřejnému hanění. Merkelovou se prý navíc cítila zrazena, protože bývaly blízkými přítelkyněmi. „Obě se často stýkaly a hodně spolu mluvily. Od své matky vím, že si vzájemně svěřovaly velmi osobní věci. Bylo to přátelství.“

„Nemluvím zde o mém otci, který skutečně hodně přispěl k tomu, že se skandál s dary vyhrotil,“ dodal s tím, že vinu Helmutha Kohla nechce relativizovat. Za podstatnější ale považuje lidské chování Merkelové, která podle něj jednala „podle“ a „jednoduše akceptovala utrpení mé matky jako vedlejší škodu vnitrostranického mocenského boje v CDU“.

„Matka se s touto zradou přátelství nikdy nevyrovnala,“ míní Kohl a dodává, že když sama potřebovala ochranu, Merkelová ji opustila a už se k ní nikdy víc nehlásila. Walter Kohl přitom tvrdí, že mu jeho otec kdysi ukázal záznamy předsednictva CDU, ze kterých vyplývá, že se Merkelová na začátku aféry interně přimlouvala za to, aby strana nenechala Kohla na holičkách a hlavně ochránila jeho rodinu. Veřejně se ale sama nakonec proti Kohlovi postavila.

Největší skandál s tajemnými sponzory postihl CDU v závěru minulého století. Tehdy se ukázalo, že strana měla černé fondy s vědomím tehdejšího předsedy Kohla. V roce 1999 „kancléř sjednotitel“ přiznal, že osobně přijímal peníze od anonymních dárců. Poté se Kohl z politiky stáhnul.

Kohl si všiml Merkelové jako mladé političky z bývalého východního Německa a v lednu 1991 z ní udělal ministryni pro záležitosti žen a mládeže. O tři roky později jí svěřil resort životního prostředí. Na sjezdu CDU v dubnu 2000 pak byla zvolena do čela strany. Volba neokoukané tváře měla symbolizovat „nový začátek“ po diskreditaci Kohla a dalších představitelů CDU.

Helmut Kohl není se svými dvěma syny z prvního manželství už řadu let v kontaktu. „Už není tím mužem, co dřív,“ míní Walter. Jeho otec už dlohodobě laboruje se zdravím a je prý pod silným vlivem své současné ženy Maike Richterové. „Jen si vezměte loňskou návštěvu maďarského premiéra Orbána. Dřívější Helmut Kohl by autokrata Orbána tak přátelsky nepřijal,“ je si jistý Walter Kohl.