Vysoká hra v justici USA. Federální soud chce kauzu dekretu řešit co nejrychleji

Americký federální soud odmítl výzvu ministerstva spravedlnosti a chce případ kolem sporného dekretu o migraci vyřešit co nejdříve. To by znamenalo mimo jiné možnost obejít odvolací soud – právě ten odmítl vyhovět Donaldu Trumpovi a sporný dekret odblokovat. Nadále ale platí lhůta, ve které má možnost verdikt přehodnotit.

Protest proti Trumpově dekretu před budovou soudu
Zdroj: ČTK/AP Autor: Jeff Chiu

Zablokovaný dekret zakazuje občanům sedmi muslimských států vstup na území USA a dočasně pozastavil americké azylové programy. Federální soud má rozhodovat o tom, zda je Trumpův dekret v souladu s ústavou.

Účinnost dekretu na počátku února předběžně zablokoval federální soudce James Robart. Během pondělí dal najevo, že v případu nechce otálet. Vyzval proto právníky ministerstva spravedlnosti a státu Washington, který legálnost dekretu napadl, aby se na další postup připravili.

Po předběžné blokaci dekretu se Trumpova administrativa obrátila na odvolací soud, který ale rozhodnutí odmítl zvrátit. To se setkalo se silnou kritikou zejména z úst prezidentova poradce a spolutvůrce dekretu Stephena Millera.

Jeden z nejbližších prezidentových mužů obvinil odvolací soud z „právního uzurpování moci“. „Prezidentské pravomoci jsou v tomto případě mimo veškerou pochybnost. Justice v této zemi nevládne,“ dodal před dvěma dny Miller.

Prezident má podle něj právo zamezit vstup do země cizincům, kteří představují riziko. „Prezident učiní vše, co je zapotřebí, aby země byla bezpečná,“ řekl Miller. „Soustředíme se na bezpečnost veřejnosti a ochranu životů, omlouvat se nebudeme,“ dodal.

V neprospěch Trumpova dekretu přitom rozhodli jednomyslně tři soudci odvolacího soudu. Podle amerických médií nyní jeden ze soudců odvolacího soudu požádal, aby o věci hlasovalo v plénu jedenáct členů sboru. Ti by teoreticky mohli verdikt tříčlenného senátu zvrátit.

Očekává se, že pře skončí u nejvyššího soudu USA. Ten je ale částečně ochromený, neboť je rozdělený na konzervativní a liberální křídla. Podle ústavy má mít devět členů, ale po loňském úmrtí Antonina Scalii je pouze osmičlenný.

Trumpův konzervativní kandidát na uvolněné deváté soudcovské křeslo Neil Gorsuch se podle CNN zřejmě své funkce nestačí ujmout včas, aby do sporu zasáhl.

Podle Trumpova dekretu má být pozastavena platnost přistěhovaleckých programů a zakázán vstup občanům sedmi muslimských zemí na americké území. Jde o občany Iráku, Íránu, Sýrie, Somálska, Jemenu, Libye a Súdánu.

Dekret zablokoval soud v Seattlu ve státě Washington. Následné odvolání ministerstva spravedlnosti zamítl zmíněný odvolací soud v San Franciscu.