Za vypálení mešity, kam chodil orlandský střelec, dostal muž 30 let vězení

Americký soud poslal v pondělí na 30 let za mříže dvaatřicetiletého Josepha Schreibera, který v září vypálil floridskou mešitu spojenou s pachatelem loňského masakru v gayklubu v Orlandu. Při požáru se nikdo nezranil. Schreiber před vynesením rozsudku přečetl prohlášení, podle kterého nebyl jeho čin motivovaný nenávistí vůči muslimům, ale obavami. Trest dostal na základě dohody s prokuraturou.

Mešita ve Fort Pierce
Zdroj: Reuters Autor: Mike Brown

Schreiber, který vyznává židovskou víru, se přiznal, že den po 15. výročí atentátů z 11. září 2001 vypálil mešitu v Orlandu.

Několik měsíců před útokem na Facebooku napsal, že „celý islám je radikální“ a že všichni muslimové by měli být bráni jako teroristé a zločinci. Jeho útok odsoudili orlandští muslimové jako zločin z nenávisti.

„Můj vzkaz pro všechny muslimské komunity na celém světě je tento: Uzavřete s Amerikou mír a uzavřete mír s Izraelem a zastavte zabíjení, zastavte útoky,“ prohlásil Schreiber. V dohodě se vzdal jakéhokoli odvolání proti rozsudku.

Do mešity chodil orlandský střelec

Vypálenou mešitu předtím navštěvoval pachatel nejkrvavější masové střelby v dějinách USA Omar Mateen, který v červnu zastřelil v klubu Pulse 49 lidí, načež jej zlikvidovala policie. Místní muslimové se od jeho činu distancovali a rázně jej odsoudili.

Mateen byl Američan afghánského původu. Narodil se v New Yorku a v minulosti byl za trestnou činnost vyšetřován. Byl také na seznamu možných teroristů sledovaných FBI.

Noční klub na Floridě, kde došlo ke střelbě
Zdroj: ČTK/AP

K útoku použil poloautomatickou pušku. Útok záhy obnovil diskuzi na téma prodeje zbraní v Americe.