Soud nařídil propustit kosovského expremiéra Haradinaje z vazby. Musí ale zůstat ve Francii

Francouzský soud nařídil propustit z vazby někdejšího velitele kosovských povstalců a bývalého kosovského premiéra Ramushe Haradinaje. Ve Francii byl zatčen na základě srbského zatykače. Odvolací soud v Colmaru současně rozhodl, že Haradinaj musí zůstat ve Francii, dokud se nerozhodne o srbské žádosti o jeho vydání.

Ramush Haradinaj
Zdroj: Reuters Autor: Hazir Reka

Bělehrad chce bývalého velitele Kosovské osvobozenecké armády (UÇK) postavit před soud, protože jej podezírá ze spáchání válečných zločinů na civilistech během ozbrojeného povstání v Kosovu na sklonku 90. let minulého století.

Srbsko považuje Haradinaje, který byl v letech 2004 a 2005 kosovským premiérem, za válečného zločince. Viní ho mimo jiné z odpovědnosti za vraždy, pronásledování, znásilňování a kruté zacházení se srbskými, romskými a také albánskými civilisty, které separatisté označili za kolaboranty se Srby.

Soud v Haagu Haradinaje osvobodil, Srbsko zatykač nestáhlo

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) Haradinaje v dubnu 2008 osvobodil pro nedostatek důkazů, jeho zástupce přitom ale za podíl na mučení poslal na šest let do vězení. V červenci 2010 odvolací tribunál vrátil celý proces k novému projednání, v roce 2012 byl ale Haradinaj definitivně osvobozen.

Srbsko však zatykač nestáhlo. Podle srbských médií jeho vydání žádá kvůli podezření, že během ozbrojeného konfliktu v Kosovu v letech 1998 a 1999 spáchal zločiny proti civilnímu obyvatelstvu nezahrnuté do obžaloby, jíž byl u ICTY zproštěn.

Zatčení Haradinaje francouzskou policií minulý týden ve středu vyvolalo v Kosovu vlnu nevole. Tento krok kritizovala vláda i prezident Hashim Thaci, který sice také patřil ke špičkám UCK, ale nyní je politickým soupeřem Haradinaje.