Berlín povede koalice socialistů, zelených a postkomunistů

Německou metropoli v příštích pěti letech povede koalice sociálních demokratů (SPD), zelených a postkomunistické strany Levice. První koalici těchto tří levicových stran pod vedením SPD na zemské úrovni budou podle agentury DPA pozorně sledovat i politici na celostátní úrovni, kteří v uplynulých týdnech jednali o možnosti vzniku stejné koalice po volbách do Spolkového sněmu příští rok na podzim.

Berlín
Zdroj: Wikipedia.org Autor: Norbert Aepli

„Bílý kouř nad Červenou radnicí. Habemus koaliční smlouvu,“ uvedla předsedkyně frakce Zelených Antje Kapeková na Twitteru s odkazem na proceduru volby papeže. V Červené radnici na Alexanderově náměstí sídlí berlínská samospráva.

Koaliční smlouvu SPD, Zelení a Levice uzavřeli dva měsíce po volbách do berlínské Poslanecké sněmovny. V nich zvítězila s 21,6 procenty právě SPD před druhou CDU se 17,6 procenty. Na třetím a čtvrtém místě skončila Levice a Zelení.

Do sněmovny se dostala i AfD

Společnou zemskou vládu tyto tři strany už v roce 2014 vytvořily v Durynsku, kde však post ministerského předsedy získal člen Levice Bodo Ramelow.

Do sněmovny se poprvé dostala také pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD), která stejně jako Svobodná demokratická strana (FDP) skončí v opozici. Nová koalice, která bude Berlínu vládnout, bude mít ve 160členné sněmovně 92 křesel.

Starosta Berlína se nemění

Starostou Berlína zůstane i nadále sociální demokrat Michael Müller, který dosud vedl koalici SPD a Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové, v níž však kvůli volebním ztrátám obou stran už nebylo možné pokračovat.

O uzavřené koaliční smlouvě musí ještě hlasovat zemské sněmy jednotlivých stran. Otázkou podle DPA zůstává, zda ji podpoří sněm Levice. Hlavními body dohody jsou sanace berlínských škol, výstavba 55 tisíc nových bytů, integrace migrantů a rozvoj cyklistické dopravy.