Soud nařídil obnovu procesu s exprezidentem Egypta Mursím. Trest smrti se odkládá

Egyptský odvolací soud zrušil verdikt trestu smrti pro bývalého prezidenta Muhamada Mursího. Zároveň rozhodl o tom, že bude celý proces obnoven. Prvního demokraticky zvoleného prezidenta svrhla armáda během puče v červenci 2013. Jeho organizaci Muslimské bratrstvo následně úřady zakázaly. 

Demonstrace na podporu Mursího
Zdroj: Reuters

Mursí zvítězil s podporou islamistického Muslimského bratrstva v roce 2012 v prvních demokratických prezidentských volbách po pádu autoritářského režimu prezidenta Husního Mubaraka. Po vlně protivládních demonstrací v létě 2013 ho ale svrhl vojenský puč pod vedením současného prezidenta Abdal Fattáha Sísího.

Po Mursího odstoupení vyšli do ulic muslimští bratři a jejich protesty byly často bouřlivé a provázené násilím. Pronásledování členů i stoupenců bratrstva následně vedlo k zatýkání tisícovek lidí a následným procesům. Při policejních a armádních zásazích zahynulo 1400 lidí, na 15 000 jich skončilo za mřížemi.

Proti samotnému Mursímu bylo vedeno hned několik procesů. První se týkal jeho útěku z vězení během povstání proti tehdejšímu prezidentovi Mubarakovi.

Mursí byl také obviněn z „vyzrazení státního tajemství cizím mocnostem“ a z podílu ma smrti deseti demonstrantů, kteří zemřeli při střetech odpůrců jeho vlády se členy Muslimského bratrstva v prosinci 2012. Kromě trestu smrti mu soudy nařídily 20 let vězení.