Kvůli čistkám požádalo o německý azyl 35 diplomatů z Turecka

Třicítka tureckých diplomatů spolu s rodinami pořádala o azyl v Německu. Důvodem je podle berlínského ministerstva vnitra červencový pokus o puč v Turecku a následné čistky v mnoha resortech. Ankara pronásleduje zejména příznivce hnutí duchovního Fethullaha Gülena, kterého viní ze zosnování převratu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Reuters Autor: Yasin Bulbul/Presidential Palace

Mluvčí ministerstva vnitra Johannes Dimroth odmítl upřesnit, kolik z žadatelů jsou skuteční diplomaté a kolik rodinní příslušníci, ale i to, zda všichni diplomaté původně pracovali na zastupitelských úřadech v Německu. Turecké velvyslanectví v Berlíně se k případu nevyjádřilo. Není tak zatím jasné ani to, zda Ankara požádala o jejich vydání do vlasti.

Po zmařeném puči turecké úřady do vazby poslaly přes 32 tisíc lidí a 100 tisíc jich připravily o práci. Rozsáhlé čistky, které postihly skutečné i domnělé podporovatele hnutí tureckého duchovního Gülena, který dlouhodobě žije v USA, se dotkly vojáků, soudců, státních zástupců, policistů i učitelů.

Rozsah čistek vyvolal kritiku západních spojenců Turecka. Podle mnohých prezident Recep Tayyip Erdogan puče využil k upevnění své moci v zemi.