Rusko ve čtvrtek přeruší nálety na Aleppo, EU zvažuje sankce

Moskva ohlásila na čtvrtek osmihodinové přerušení náletů na syrské Aleppo. Podle Evropské unie a OSN to ale nestačí na zajištění humanitární pomoci pro těžce zkoušené civilní obyvatelstvo města. O situaci v Sýrii jednali ministři zahraničí EU v Lucemburku a podle českého zástupce Lubomíra Zaorálka není vyloučeno, že proti lidem majícím podíl na stávající situaci v Aleppu budou zavedeny sankce.

Video Studio ČT24
video

Zaorálek: Musíme zastavit vraždění a vrátit všechny k jednacímu stolu

Pondělní nálety na Aleppo a jeho blízké okolí si vyžádaly skoro čtyři desítky mrtvých. Mezi oběťmi je i 14členná rodina, včetně osmi malých dětí. Bombardování přímo v Aleppu bylo podle místních zdravotníků mimořádně silné a způsobilo těžké materiální škody.

EU nálety proti civilistům ostře odsoudila a obvinila Rusko ze záměrného vybírání mimo jiné nemocnic jako cílů svých útoků. Ministři zahraničí členských států Unie důrazně vyzvali Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, aby ukončily útoky na povstaleckou část Aleppa a aby vytvořily podmínky k příměří a k tomu, aby se do města dostala humanitární pomoc.

Mogheriniová: Osm hodin pro pomoc civilistům nestačí

Moskva nakonec slíbila přerušení náletů, ale jen nakrátko ve čtvrtek. Navíc uvedla, že tím chce v první řadě umožnit civilistům opustit město, volně evakuovat nemocné a zraněné a zajistit stažení ozbrojených povstalců.

Podle EU a OSN jde sice o pozitivní krok, který ale nestačí na to, aby se stihlo vyslání humanitární pomoci civilistům. Šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová s odvoláním na humanitární organizace řekla, že zapotřebí je nejméně 12 hodin. Mluvčí OSN Stéphane Dujarric hovořil o potřebě dokonce nejméně 48 hodin klidu. Připomněl, že v bombardované oblasti se vyskytuje na 250 000 civilistů, na které bez ustání padají bomby od konce září.

Ve hře jsou další sankce

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek prohlásil, že nejsou vyloučeny sankce vůči těm, kdo mají přímý podíl na stávající situaci v Aleppu. Zaorálek soudí, že Unie by k takovým sankcím měla přistoupit, pokud se situace ve městě do dvou či tří týdnů nezmění a vyvražďování obyvatelstva bude pokračovat.

V textu dokumentu o jednání ministrů však přímo konkrétní termín podle českého ministra zmíněn není. Unie by sankce cílila na přesně identifikované osoby odpovědné za pokračující bombardování, například na vojenské velitele.

Podle Zorálka je Česká republika připravená o restrikcích jednat. „Sankce mají také často druhotný efekt, který je v tom, že jím trpí běžné obyvatelstvo. Je tedy třeba se zabývat tím, jaký typ sankcí, jakým způsobem cílených a jestli budou mít skutečně schopnost zasáhnout ty, kterých se mají týkat,“ poznamenal šéf české diplomacie.

Evropská unie už dříve zavedla sankce vůči konkrétním představitelům syrského režimu. V neděli oznámil britský ministr zahraničí Boris Johnson, že jeho země spolu s USA zvažuje další restrikce nejen vůči Damašku, ale také proti Moskvě.

Podle Mogheriniové začne EU co nejdříve organizovat rozhovory s klíčovými hráči regionu, včetně Íránu, Saúdské Arábie či Turecka, a se zástupci syrské opozice, občanské společnosti a menšin o uspořádání země po skončení konfliktu.