Španělské regionální volby: Galicie lidovcům, Baskicko národní straně

Severošpanělské regiony rozhodovaly o složení tamních parlamentů. V Galicii obhájili prvenství lidovci premiéra Mariana Rajoye a udrželi si tam absolutné většinu. V Baskicku vyhrála Baskická národní strana (PNV), nicméně absolutní většinu nezískala a bude muset hledat koaličního partnera. 

Vedení Baskické národní strany slaví vítězství v lokálních volbách
Zdroj: Reuters Autor: Vincent West

Opoziční socialisté v obou hlasováních ztratili na úkor levicové strany Podemos (Můžeme). Parlamenty v Galicii i Baskicku mají 75 křesel.

Výsledky regionálních voleb jsou důležité pro celou zemi, protože by mohly přinést nové koalice, které by pak mohly uspět i na celonárodní úrovni a vyřešit současný politický pat.

Španělsko nemá vládu vzešlou z voleb již devět měsíců. Zemi vede úřadující kabinet lidovců, kteří jsou u moci od prosince 2011. Patová situace v zemi nastala, když ve volbách loni v prosinci žádná ze stran nezískala absolutní většinu.

Volby se tak musely v červnu opakovat, opět v nich zvítězili lidovci, důvěru parlamentu ale tentokrát nezískal Rajoy, a to ani při opakovaném hlasování.

„Regionální volby jsou důležité v tom, že mohou ukázat, kudy může vést cesta k sestavení vlády, zejména v Galicii, dají-li se zde dohromady levicové strany a ukážou, že spolu mohou spolupracovat,“ podotkl pražský korespondent španělské tiskové agentury EFE Gustavo Monde. „Galicie může politikům otevřít oči.“

Pokud se ale do 31. října nepodaří žádnému španělskému politikovi důvěru poslanců pro premiérský úřad získat, bude muset král parlament rozpustit podruhé – a potřetí ve dvanácti měsících vyhlásit volby.

Video Zpravodaj EFE: Volby v Galicii mohou dát směr celostátní koalici
video

Zpravodaj EFE: Volby v Galicii mohou dát směr celostátní koalici