Země EU se shodly na způsobu uvalování sankcí proti lidem z IS

Členské státy Evropské unie se dohodly na právním rámci, podle kterého budou moci zmrazit majetek a zakázat vstup osobám podporujícím teroristické organizace Islámský stát (IS) či Al-Káida. Omezení budou platit také pro občany členských zemí, kteří od IS nebo Al-Káidy získali výcvik jako zahraniční bojovníci.

Sankce EU bude možné uvalit na ty, kdo plánují či provádějí teroristické útoky, poskytují Islámskému státu či Al-Káidě peníze, pohonné hmoty či zbraně nebo u nich absolvovali výcvik.

Na budoucí seznam také budou moci být zařazeny osoby, které pro IS verbovaly nebo se mimo území Evropské unie dopustily výrazného porušování lidských práv, tedy nejen vražd, únosů, znásilňování, sexuálního zneužívání, ale také vynucených sňatků a otrokářství, tedy obchodu s lidmi.

Unie bude také moci přijmout omezující kroky vůči osobám, které cestují či mají zájem cestovat s cílem podpory obou organizací či kvůli získání výcviku. V případě, že se bude jednat o občany členské země Unie, bude jim nyní možné zakázat vstup do všech ostatních zemí společenství.

Konkrétní jména na budoucí seznam dodají jednotlivé členské státy Unie, které se poté na konečné podobě soupisu musí jednomyslně shodnout. Dosud se podobné sankce mohly týkat jen lidí a právnických entit, které jsou na seznamech OSN, nebo musela každá členská země EU rozhodovat samostatně.