Zemské volby v Berlíně vyhrála podle odhadů SPD

Volby v Berlíně vyhrála podle odhadů veřejnoprávní televize ZDF sociální demokracie (SPD) s 23 procenty hlasů. Koaliční Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové skončila s 18 procenty druhá, Alternativa pro Německo (AfD) je s 12,5 procenta až pátá. Dosavadní koalice SPD a CDU každopádně po dnešních volbách pokračovat nebude, na to jí hlasy nestačí.

Berlín
Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: Robert Schlesinger

Do berlínského zastupitelstva se dostanou také Zelení s odhadovanými 16,5 procenta a Levice, která by měla dostat o procento méně. Úspěch by měla slavit ještě Svobodná demokratická strana (FDP), která by se díky 6,5 procenta měla do zastupitelstva vrátit. Odejdou z něj naopak Piráti, kteří propadli a dostali podle odhadů jen kolem 1,5 procenta.

Pokud se odhady potvrdí, bude ve své funkci moci pokračovat současný primátor Michael Müller ze sociální demokracie. Podle předběžných výsledků ale nebude součet křesel žádných dvou stran stačit na vytvoření dvojkoalice, a nová berlínská vláda tak vznikne nejméně ze tří uskupení.

Vzhledem k tomu, že sociální demokraté nechtějí nadále vládnout s křesťanskými demokraty kancléřky Angely Merkelové a žádná ze stran nechce do koalice s AfD, vytvoří novou koalici nejspíše SPD, postkomunistická Levice a Zelení. 

I když sociální a křesťanští demokraté, kteří vládnou i na spolkové úrovni, skončí na prvních dvou místech, příliš důvodů k radosti nemají. Pro CDU by bylo 18 procent zatím vůbec nejhorším výsledkem v Berlíně a pokračováním neúspěšného trendu z letošních zemských voleb. Pro SPD by 23 procent znamenalo dosud druhý nejhorší výsledek v německé metropoli. Obě oproti volbám v roce 2011 ztratí kolem pěti procent hlasů.

Výsledek hlasování může naopak slavit Levice, která by mohla posílit o zhruba čtyři procenta oproti minulým volbám, a FDP, jež by měla získat téměř o pět procent více. U postkomunistické Levice je zajímavé to, že dodnes boduje výrazně více u voličů z bývalého východního Berlína.

U těch se dařilo také Alternativě pro Německo, která do berlínského zastupitelstva vstoupí vůbec poprvé, a bude tak mít zákonodárce už v deseti zemských sněmech nebo zastupitelstvech. Zároveň ale strana ani zdaleka nezopakuje dva týdny starý úspěch z Meklenburska-Předního Pomořanska, kde v zemských volbách získala přes 20 procent hlasů a porazila i CDU. Berlínské voliče, z nichž velká část si zakládá na otevřenosti města, protiimigrantská rétorika AfD zřejmě tolik nezaujala.