Spojené státy přislíbily Izraeli rekordní vojenskou pomoc

Spojené státy a Izrael podepsaly dohodu o americké vojenské pomoci židovskému státu. Washington mu poskytne během deseti let celkem 38 miliard dolarů. 

Jde o dosud největší vojenskou pomoc, jakou kdy USA nějaké zemi daly. „Je to polovina celé americké vojenské politiky do zahraničí,“ upozornil blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó. Dohoda se týká let 2019 až 2028.

„Premiér Benjamin Netanjahu i já si jsme jisti, že nová dohoda významně přispěje k izraelské bezpečnosti,“ řekl americký prezident Barack Obama. Uvedl také, že v otázce izraelsko-palestinského konfliktu bude pokračovat v tlaku na řešení ve formě dvou států.

Dohoda, která nese název Memorandum o porozumění, přiznává Izraeli roční pomoc ve výši 3,8 miliardy dolarů. Podle dosavadní dohody, platné do roku 2018, Washington ročně Izraelcům přispívá 3,1 miliardy dolarů.

Jakub Szántó

Jakub Szántó

„Je zcela evidentní, že to jsou peníze, které skončí v kapsách výrobců zbraní, tedy největších amerických zbrojařských firem.“

Jakub Szántó

Nová dohoda ale znamená pro Izrael určitá omezení při nakládání s americkými penězi. Zatímco dosud mohl prostředky z USA použít i k nákupu vojenské techniky vlastní výroby, nově za ně bude muset nakupovat pouze americkou výzbroj. Izrael také už nebude moci v americkém Kongresu žádat o další pomoc mimo dohodnuté roční příspěvky.

Dohoda poprvé zahrnula i peníze na raketovou obranu, kterou dosud USA pomáhaly Izraeli financovat z příspěvků schvalovaných jednotlivě Kongresem. „Součástí smlouvy je i pět miliard dolarů na vývoj nových raketových systémů,“ upřesnil Szántó s tím, že rakety mají chránit nejen izraelská města, ale i americké jednotky v regionu.

Video Studio ČT24
video

Szántó: Část peněz se vrátí americkým zbrojařským firmám

Poskytnutí peněz bude muset každý rok potvrdit americký Kongres, podle AP se ale v tomto směru nečekají žádné překážky. Jak američtí demokraté, tak republikáni dlouhodobě vyjadřují podporu židovskému státu, který je klíčovým spojencem USA na Blízkém východě. A to i přesto, že momentální vztahy lídrů obou států nejsou ideální, připomněl Szántó.