Nové referendum nebude. Británie z EU odejde, zopakovala Mayová

Britská premiérka Theresa Mayová opět vyloučila, že by Spojené království uspořádalo nové referendum o budoucnosti země v Evropské unii. Zároveň odmítla možnost, že by Londýn členem EU díky nějakému záložnímu plánu zůstal. Mayová to prohlásila na prvním zasedání vlády po letních prázdninách, které se uskutečnilo v premiérském venkovském sídle Chequers nedaleko Londýna.

Britská premiérka Theresa Mayová
Zdroj: ČTK/AP Autor: Stefan Rousseau

„Brexit znamená brexit,“ zopakovala Mayová své předchozí ujištění, že výsledek červnového referenda, ve kterém Britové rozhodli o odchodu z EU, je neměnný.

Média schůzku předem označovala jako jednu z nejvýznamnějších od referenda. Jednání má být totiž prvním krokem k vypracování plánu na vystoupení z Unie. Mayová ministry vyzvala, aby během volna na svých návrzích pracovali.

Na úvod jednání premiérka řekla, že Británie musí učinit vše, aby byl odchod z EU úspěšný. Je přesvědčená, že Londýn svou novou roli ve světě najde.

Video Události
video

Události: Jak dopadne brexit na britské farmáře?

Jasné prozatím je, že Británie do konce letošního roku neaktivuje článek 50 lisabonské smlouvy, který vystoupení z EU řeší. To znamená, že oficiální výstupové rozhovory s Bruselem začnou nejdříve počátkem nadcházejícího roku. Do té době se Mayová chce věnovat přípravě vyjednávací strategie. Pro odchod se v referendu vyslovilo 52 procent zúčastněných voličů.