Rekruty bude zřejmě prověřovat německá kontrarozvědka. Návrh schválil kabinet

Každého zájemce o vstup do německé armády bude zřejmě nově prověřovat kontrarozvědka. Návrh zákona prošel německou vládou s cílem ochránit sbor od extremistů či skrytých džihádistů. Dosud německé úřady v řadách vojáků odhalily přes 20 islamistů, někteří z nich přitom měli kontakt na samozvaný Islámský stát (IS).

Němečtí vojáci při nástupu
Zdroj: Reuters

List Frankfurter Allgemeine Zeitung konkretizoval, že armáda mezi rokem 2007 a dubnem letošního roku označila 22 vojáků za islamisty. Pěti z nich v té době už skončil služební poměr, zbylých 17 propustila. Deník také uvedl, že nejméně 29 bývalých vojáků odcestovalo do Sýrie nebo Iráku a přinejmenším někteří z nich se připojili k IS.

„V současnosti existují náznaky, že se islamistické kruhy snaží získat krátkodobé služební posty v německé armádě,“ uvádí se v odůvodnění návrhu zákona. Získaný výcvik by prý islamističtí radikálové mohli využít při útocích v Německu i v zahraničí.

Výrazně vyšší početní zastoupení než islamisté mají podle všeho v německé armádě pravicoví radikálové. I na ně se nový zákon bude vztahovat. Na seznamu německé kontrarozvědky je nyní 268 podezřelých pravicových extremistů, 64 podezřelých islamistů a šest podezřelých levicových radikálů.

Nová legislativní úprava by měla platit od července příštího roku. Kontroly se budou týkat každý rok zhruba 20 tisíc aspirantů na službu v německé armádě. Bude kvůli nim vytvořeno asi 90 nových pracovních míst.