Podcenili jsme situaci, přiznala zachráněná Češka. Patrně se našlo tělo jejího partnera

Záchranáři na Novém Zélandu podle místních médií zřejmě našli tělo českého turisty Ondřeje Petra (27), jehož partnerka Pavlína Pížová (33) čekala měsíc na záchranu v opuštěné horské chatě. Policie uvedla, že pozůstatky bude ještě třeba formálně identifikovat. Češka vystoupila na tiskové konferenci v Queenstownu a uvedla, že se svým partnerem udělali chybu, když svůj úmysl vydat se do hor nikomu neoznámili, neměli u sebe lavinový vyhledávač a celkově podcenili podmínky cesty.

Zachráněná Češka na tiskové konferenci v Queenstownu
Zdroj: ČTK/AP Autor: James Allan

Pár se podle Češky vydal na cestu 24. července a muž o čtyři dny později upadl na strmém kopci. Pížové se podle jejích slov podařilo k němu dostat, muž však podle všeho nedlouho poté zemřel. Žena pak vyhledala útočiště v jedné z chat, které jsou rozmístěné po turistické trase o délce 32 kilometrů známé jako Routeburn Track. Ta je oficiálně na zimu uzavřená, ačkoli zkušenější turisté po ní i v chladných měsících chodí.

„Pokusila jsem se několikrát opustit chatu, ale počasí, hluboký sníh a můj zdravotní stav mě od toho odradily. Z chaty jsem viděla několik padajících lavin.“

Pavlína Pížová

zachráněná Češka

Vzhledem k tomu, že český pár nikoho neinformoval, že se na cestu vydává, nikdo Čechy dlouhou dobu nepohřešoval a nikdo po nich nepátral. Teprve když příbuzní doma v Česku začali být znepokojení a kontaktovali známé na Novém Zélandu, obrátil se český konzulát tento týden na policii a byla spuštěna pátrací akce, uvedla honorární konzulka v Queenstownu Vlaďka Kennett. Ta označila Pížovou za „velmi silnou ženu“, která udělala maximum pro svou záchranu.

„Jak si asi dovedete představit, byl uplynulý měsíc velmi trýznivý pro mne, mou rodinu i rodinu mého partnera,“ uvedla viditelně pobledlá mladá žena a v slzách poté poděkovala novozélandským záchranářům a konzulce.

Dodala, že po smrti partnera strávila první noc po jeho boku a i další dvě noci spala pod širým nebem, než se jí podařilo hlubokým sněhem dojít k chatě, která byla na zimu uzavřená a do které se dostala rozbitým oknem. Kvůli svému zdravotnímu stavu i počasí se pak rozhodla v chatě zůstat.

Pížová si nyní přeje, aby se mohla vrátit domů. Podle konzulky Kennett by se tak mohlo stát v brzké době, až budou vyřízené všechny formality. Jak píší novozélandská média, pád českého turisty řeší novozélandská policie jako nehodu.

„Veškeré formality proběhnou během několika následujících dní a Pavlína bude potom už volná k tomu, aby se vrátila zpátky do vlasti, respektive o to usilujeme. Nemyslím si, že tady bude zůstávat moc dlouho,“ poznamenala Kennett.

Video Události
video

Česká turistka přežila měsíc na zasněžené horské chatě na Zélandu