Izraelský vývoz zbraní vzkvétá. Pomáhal ale udržovat i tyranské režimy

Izraelský export směrem do afrických zemí výrazně roste. Podle kritiků i nedávno zveřejněných dokumentů ale za rychle rostoucím obchodem stojí a stál také vývoz zbraní. Mnohdy směřoval ke klientům, jejichž morálním statusem by se Tel Aviv příliš nechlubil.

Od dob války za nezávislost, kdy si Izraelci museli z trubek podomácku vyrábět improvizované minomety, se Izrael vyšvihl mezi největší exportéry zbraňových technologií. Vloni vyvezli arzenál za 5,7 miliardy dolarů.

Výraznou položku však tvoří složitější zbrojní systémy či letadla. Právě o bezpilotní letouny, vojenské velitelské systémy nebo sledovací zařízení z dílen židovského státu je nyní na černém kontinentě velký zájem.

Video Události
video

Po stopách izraelských dodávek zbraní

Vývoz do Afriky je zatím ve stovkách milionů dolarů, rok od roku ale prudce stoupá. Právníci a aktivisté už léta bojují za odtajnění přesných údajů o dodávkách státům často proslulých utlačováním lidských práv.

„Izraelské zbraně byly nejméně do 60. let použity snad při každém válečném zločinu. I po šesti dnech genocidy, kdy už byly povražděny desítky tisíc lidí ve Rwandě a především v hlavním městě Kigali, Izrael dál pokračoval ve vývozu zbraní do země,“ zmiňuje jeden z nejviditelnějších kritiků Itay Mack.

Podle dřívější zprávy deníku Times of Israel živily násilí ve Rwande 5,5milimetrové náboje, pušky i granáty izraelské výroby. Podrobnější údaje ale byly až dosud přísně utajené – s odkazem na stabilitu národní bezpečnosti a vztahů se zahraničím.

Rwandu v té době zásobovali třeba i Francouzi nebo Egypťani. Tak jako tehdy má i dnes v Izraeli dohled nad vývozem většinou soukromých exportérů ministerstvo obrany. S odkazem na bezpečnostní regule ale České televizi poskytlo jen obecné vyjádření.

Vůbec nejvíc zbraní Izrael vyváží do Asie. I tam putovaly v řadě případů do rukou režimů, které prosluly pevnou vládou a porušováním lidských práv. Patrné to bylo třeba u Srí Lanky, kde v závěrečné fázi války proti separatistickým Tamilským tygrům sehrály klíčovou úlohu.