Požár bagdádské porodnice si vyžádal životy jedenácti novorozenců

Při požáru, který zachvátil porodnici Jarmúk v irácké metropoli Bagdádu, zahynulo nejméně jedenáct dětí. Informovalo o tom irácké ministerstvo zdravotnictví. Před nemocnicí se ráno shromáždili příbuzní mrtvých a obvinili z incidentu vládu.

Obětí jsou předčasně narozené děti. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví zemřely na udušení, napsala CNN.

Mluvčí ministerstva oznámil, že požár vznikl v úterý večer. Úřady původně nechaly nemocnici uzavřít, později však dovnitř novináře pustily. Na porodnickém oddělení bylo vidět forenzní týmy v maskách pátrat po ostatcích v ohořelých troskách.

Nezávislá tisková agentura Mada Press v Bagdádu uvedla, že 29 pacientek a sedm dětí převezli do jiné nemocnice.

Ohořelé inkubátory před porodnicí Jarmúk
Zdroj: Reuters
Autor: Thaier Al-Sudani

Někteří z plačících příbuzných tvrdili, že část dětí se pohřešuje. Stavební dělník Husajn Umar řekl, že při požáru přišel o dvojčata. Vedení nemocnice mu nejprve sdělilo, aby se pokusil děti hledat v jiných zařízeních, kam byla část matek s dětmi převezena. Umar řekl, že všechny kliniky projel a nikde děti nenašel. Pak ho nemocnice odkázala na márnici. „Našel jsem tam jenom ohořelé části těl. Chci svého syna a dceru zpět. Vláda mi je musí vrátit,“ citovala ho
agentura AP.

Išrak Ahmadová Džaasarová se vypravila do Jarmúku, kde byl její synovec s matkou. „Synovec se pohřešuje a jeho matka byla převezena jinam. Platíme nemocnici tisíce dinárů za to, že nás pouští dovnitř k našim milovaným a dovoluje nám donést jim základní jídlo a mléko, které oni nedokážou poskytnout. Je to zkorumpovaná vláda, která se nestará o občany a dopouští, aby se něco takového stalo,“ řekla Džaasarová.

Příčinou neštěstí je zřejmě elektroinstalace

Podle prvních informací byl příčinou požáru zřejmě zkrat na elektrickém vedení. Požáry tohoto typu jsou jak v iráckém hlavním městě, tak ve zbytku země časté, protože jejich údržba je chatrná a elektroinstalace špatná, uvádí The Guardian.

Nebezpečí zvyšuje i nedostatek požárních únikových východů. Rozšířená jsou také pochybení stavebních firem a dodavatelů stavebních materiálů ohledně dodržení standardů, uzavírá web britského listu.

Irák figuruje mezi 168 zeměmi na žebříčku boje s korupcí na 161. místě. Premiér Hajdar Abádí se snaží situaci napravit téměř dva roky, ale naráží na odpor politických elit, napsal Reuters.

Jarmúk je největší nemocnice v západní části města a je tam také pohotovost a výukové pracoviště. Na sociálních sítích se objevily snímky z interiérů této nemocnice, z nichž je patrná zchátralost a špatná hygiena. Jsou na nich švábi lezoucí po popraskaných dlaždicích, popelnice přetékající odpadem, špinavé záchody a pacienti ležící na nosítkách na dvoře objektu.