Trump nazval Clintonovou „zakladatelkou Islámského státu“

Americký republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump tvrdě kritizoval dřívější blízkovýchodní politiku své demokratické soupeřky a bývalé šéfky diplomacie Hillary Clintonové a nazval ji „zakladatelkou Islámského státu“ (IS). Napsal to deník The Washington Post. Už na začátku týdne podle něj Trump svou sokyni tituloval „ďáblem“.

Video Události
video

Republikáni kritizují Trumpa kvůli jeho kontroverzním výrokům

Trump ve středečním projevu ve městě Daytona Beach na Floridě řekl, že prezident Barack Obama již „pravděpodobně lituje“, že Clintonovou udělal ministryní zahraničí.

„Nechali jsme IS zabrat území. Byla to (chyba) Hillary Clintonové, měla by od nich (od IS) coby zakladatelka Islámského státu dostat cenu,“ prohlásil Trump.

Kritika je stále ostřejší

Jeho výroky na adresu Clintonové se spíše stupňují, ačkoli Trumpovi poradci i strana mu radí, aby se mírnil, dodal The Washington Post. Deník také připomněl dřívější Trumpova prohlášení na adresu demokratky jako „ta nejzkorumpovanější kandidátka na prezidenta v historii“ nebo „patologická lhářka“.

Newyorský miliardář kvůli svým kontroverzním výrokům a sporům s předními politiky ztrácí podporu dalších vlivných republikánů či sponzorů. Naposledy Trump urazil matku padlého amerického muslimského vojáka. Některá americká média tak dokonce tvrdí, že Trumpova kampaň se ocitla v mrtvém bodě.

Mike Pence
Zdroj: Reuters
Autor: Chris Keane

Skupiny zámožných republikánů nespokojených s Trumpem podle agentury Reuters usilují o to, aby co největší počet vlivných republikánů přispěl Clintonové na kampaň a veřejně ji podpořil. „Kdybych podporoval Trumpa, nemohl bych se podívat vnoučatům do očí,“ prohlásil bývalý federální prokurátor a dlouholetý prominentní republikán Dan Webb.

V USA už vzniklo několik skupin republikánských aktivistů, které budou Clintonovou podporovat. Jde například o hnutí Republicans for Her 2016 (Republikáni pro ni 2016) nebo Republican Women for Hillary (Republikánské ženy pro Hillary). K podpoře Clintonové se spojilo i několik bývalých úředníků vlády George Bushe mladšího.

Podporu bývalé první dámě tento týden vyjádřil investiční manažer a miliardář Seth Klarman, dlouholetý finanční sponzor republikánů, podle něhož jsou Trumpovy výroky „šokujícím způsobem nepřijatelné“. Bývalý člen vládních týmů prezidentů Ronalda Reagana a George Bushe staršího Jim Cicconi Clintonovou veřejně podpořil. „Poskytnu kampani (Clintonové) jakoukoli podporu, o níž si řeknou,“ prohlásil ve středu.

Video Události, komentáře
video

Pehe: Pokud Trump nezmění rétoriku, má zaděláno na prohru

Viceprezident situaci zklidňuje

Uklidnit situaci se pokouší i viceprezidentský kandidát republikánů Mike Pence. Ten sice k Trumpovi zůstává loajální, ale zároveň se snaží napravovat jeho reputaci, uvedla agentura AP. Například v době nominačního sjezdu demokratů Trump vyzval Rusko, aby pomohlo najít a zveřejnilo smazané e-maily Clintonové z její soukromé schránky z doby, kdy byla ministryní. Téměř ve stejnou chvíli Pence zveřejnil prohlášení, v němž Moskvu varuje před vměšováním do amerických voleb.

Podobně po Trumpově urážce matky padlého vojáka Pence v oficiálním vyjádření uvedl, že on i prezidentský kandidát vojáka považují za „amerického hrdinu“. Zatímco Trump na média otevřeně nevraží, Pence volí smířlivější tón.

Mluvčí republikánské kampaně Marc Lotter podle AP neodpověděl na žádost agentury o rozhovor s Pencem na téma jeho vztahu k Trumpovi. Je ale zjevné, že tento vztah není bezproblémový nebo že Trumpa prohlášení viceprezidentského kandidáta mnohdy překvapí, píše AP. Dva zdroje z kampaně agentuře sdělily, že Penceova prohlášení a tweety schvaluje vedení kampaně.