Tragédie v Texasu: Pád horkovzdušného balónu nepřežilo 16 lidí

V Texasu poblíž Austinu se zřítil horkovzdušný balón plný lidí. Pád nepřežil žádný z 16 pasažérů. Počet obětí už oficiálně potvrdily místní úřady. Příčina havárie dosud není známa, média informovala o tom, že balón před pádem začal hořet. Příčina jedné z nejhorších havárií svého druhu dosud není známa. Média informovala o tom, že balón před pádem začal hořet.

Vyšetřování pádu balónu v Texasu
Zdroj: ČT24

K neštěstí došlo okolo 7:40 místního času (14:40 SELČ) u města Lockhart vzdáleného asi 45 kilometrů jižně od Austinu. Balón se zřítil na místní pastvinu. „Balón byl plný lidí a v tuto chvíli se nezdá, že by havárii někdo přežil. Vyšetřovatelé nyní zjišťují počet a identitu obětí,“ uvedl v prohlášení šerif okresu Caldwell Daniel Law.

Vedení policie později potvrdilo údaj o 16 mrtvých. Podle úřadů patřil balón jedné ze společností nabízejících vyhlídkové lety, aniž by pořizovaly seznam pasažérů. Identifikace proto bude velmi obtížná.

Margaret Wileyová agentuře AP řekla, že přibližně půl kilometru od svého domu uslyšela podivné zvuky a spatřila „ohnivou kouli“ těsně nad zemí přímo v místě, kde jsou stožáry a elektrické dráty. Právě ona prý zavolala na tísňovou linku.  

Texaský guvernér Gregg Abbott vyjádřil soustrast příbuzným obětí a všem obyvatelům Lockhartu. „Vyšetřování příčiny této tragické nehody bude pokračovat, a já žádám celý Texas, aby se připojil k modlitbám za zemřelé,“ uvedl guvernér v prohlášení.

/*json*/{"map":{"lat":29.882566309199575,"lng":-97.67647949999997,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":29.883815927506607,"lng":-97.67086029052734,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Mluvčí organizace sdružující americké balónové letce Jeff Chatterton uvedl, že jde o vůbec nejtragičtější zaznamenanou nehodu svého druhu na západní polokouli. „Každý rok vzlétnou tisíce balónů. Tohle je bezpochyby tragédie, ale spíše ojedinělá,“ poznamenal mluvčí, podle něhož provozuje komerční balónové lety v Severní Americe na 150 společností.

Pro tyto lety není na rozdíl od cest letadly nutné pořizovat seznam pasažérů, proto se úřady obávají, že sčítání a identifikace obětí bude velmi složitá.