Útok v Reutlingenu: Mladý Syřan zřejmě vraždu přítelkyně neplánoval

Syrský žadatel o azyl, který v neděli v jihoněmeckém Reutlingenu zabil ženu a zranil pět dalších lidí, svůj čin neplánoval. Podle agentury DPA jsou o tom přesvědčeni vyšetřovatelé. Jednadvacetiletý muž si podle nich ani nepřinesl vlastní zbraň. Zaútočil nožem, který používal v práci.

Útok v Reutlingenu
Zdroj: REUTERS Autor: Vincent Kessler

Policie zatím pachatele z Reutlingenu nemohla vyslechnout. Je totiž na jednotce intenzivní péče, kam se dostal poté, co do něj najelo auto. Jeho řidič chtěl útočníkovo řádění zastavit. Vyšetřovatelé ale prohledali útočníkův byt a nenašli žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že si svůj čin připravil.

Muž napadl nožem na kebab svou pětačtyřicetiletou polskou přítelkyni, se kterou společně pracovali v tureckém bistru. Žena utrpěla těžká poranění hlavy, kterým podlehla. Při následném útěku zranil útočník dalších pět lidí.

Podle Syřanových známých byla žena těhotná. „Byla Polka a myla u nás nádobí,“ řekl Syřanův spolupracovník z restaurace.

Video Horizont ČT24
video

Zpravodaj ČT o vyšetřování útoků v Reutlingenu a Ansbachu


Policie nyní prověřuje, zda Syřan nespáchal čin v důsledku dlouhodobých duševních problémů. Svědci vypověděli, že se muž bezprostředně před útokem se svou přítelkyní pohádal.

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann v reakci na vlnu útoků v Německu uvedl, že za téměř devět let, co je ve funkci, nezažil takový týden. Vyzval spolkovou vládu kancléřky Angely Merkelové, aby změnila ústavní zákony, a umožnila tak nasazení armády při podobných atentátech. Žádá i úpravy dalších spolkových zákonů, které řeší trestněprávní či přistěhovalecké otázky.

/*json*/{"map":{"lat":48.49571073746559,"lng":9.185233850000031,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.50978134908701,"lng":9.204483032226562,"type":"1","description":"Reutlingen"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/