Belgie oslavila svůj Národní den. Hlavním tématem byla bezpečnost

Belgie si velkou vojenskou přehlídkou připomněla 185 let od vyhlášení samostatnosti. Oslavy státního svátku se odehrávaly za zvýšených bezpečnostních podmínek. Ulice střežili bezpečnostní agenti, policisté a vojáci se samopaly. Přijatá opatření souvisejí s nedávnými teroristickými útoky v zemi i v sousední Francii. 

Video Události
video

Oslavy nezávislosti Belgie se nesly v duchu zvýšené bezpečnosti

Hlavní téma letošní vojenské přehlídky byla bezpečnost. K bruselskému náměstí, kde se odehrávaly hlavní oslavy Národního dne, policie a armáda zablokovala ulice. Snažila se tak minimalizovat riziko podobného atentátu, jaký se odehrál minulý týden v Nice.

Král Filip v čele přehlídky projížděl evropskou čtvrtí Bruselu. Kolem stanice metra, kde v březnu vraždil sebevražedný atentátník. Teroristé v březnu útočili s cílem multikulturní Belgii rozdělit. Král proto varoval před populisty a vyzýval národ k jednotě.

Král Filip během oslav Národního dne Belgie
Zdroj: ČTK/ABACA/AA
 

„Je třeba se vyhnout falešným prorokům, kteří hrají na emoce. Tím, že vytváří obětní beránky, jen dál kopají příkopy mezi náboženstvími a lidmi,“ uvedl belgický král Filip.

V ulicích stále hlídkují stovky vojáků

V belgických městech každý den citlivá místa, včetně institucí jako je Evropský parlament, střeží 1 800 vojáků. Belgická vláda se i přes skeptické hlasy rozhodla ponechat vojáky v ulicích přinejmenším do září. Náklady jsou v přepočtu stovky milionů korun ročně.

„Je mi jich svým způsobem líto, protože si myslím, že tohle hlídkování v ulicích mnoho neřeší, že se do značné míry mrhá prostředky a talentem,“ uvedl europoslanec Pavel Poc (ČSSD). „Důležitější, než to, co je vidět, je to, co vidět není. Například, jak pracují tajné služby,“ komentoval situaci europoslanec Jiří Pospíšil (nestr. za TOP 09).