Máme důkazy o vině za povstání, prohlásil turecký premiér

Turecká vláda má údajně k dispozici dokumenty dokazující, kdo je odpovědný za pokus o puč. Řekl to turecký premiér Binali Yildirim. Ohlásil také čerstvou bilanci události, podle níž v noci z pátku na sobotu přišlo o život 208 lidí, mezi nimiž je 60 policistů, tři vojáci a 145 civilistů. Turecké ministerstvo zahraničí předtím hovořilo o více než 290 obětech.

Přesný obsah údajných důkazů zatím není znám, vláda přitom dosud obviňovala z přípravy převratu duchovního Fethullaha Gülena. Klerik žije dlouhodobě v americkém exilu a spojitost s rebelií rezolutně odmítá.

Šéf americké diplomacie John Kerry vzkázal, že případné vydání Gülena připadá v úvahu jen po předložení jasných důkazů opřených o právní regule.

„USA jsou naším strategickým partnerem, ale říkáme, že máme dokumentační důkazy o přípravě spiknutí proti naší vládě. Zklamalo by nás, kdyby nás naši přátelé žádali, abychom důkaz ukázali, když jeden člověk usiloval o svržení naší vlády,“ sdělil Yildirim s jasnou narážkou na duchovního Gülena.

Premiér zdůraznil, že při „vyřizování účtů“ bude dodržen zákon. Prohlásil to v době, kdy ministři zahraničí Evropské unie a USA vyzvali Turecko k respektování zákona.

Novinářům se také dostalo zpřesnění některých dosavadních statistik. Zranění podle Yildirima utrpělo celkově 1491 osob. Sdělil rovněž, že zatčeno bylo 7543 lidí včetně 6038 vojáků. Výslechy generálů už začaly. Yildirim potvrdil, že byli z funkcí odvoláni vysocí pracovníci státní správy. 

Po zmaření vojenského puče v noci z pátku na sobotu zahájily úřady v Turecku rozsáhlé zatýkání. Zadrženy byly tisíce lidí, především vojáků, mezi nimiž jsou i vysoce postavení generálové. Úřady už s nimi zahájily výslechy. Ve vazbě skončili také soudci a státní zástupci včetně těch z ústavního soudu a dalších nejvyšších justičních instancí země.

Otvor po střele na budově policejní centrály v Ankaře
Zdroj: Reuters