Vydání Gülena? Jen s jasnými důkazy, vzkázal Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry uvedl, že pro vydání duchovního Fethullaha Gülena by Turecko muselo mít spolehlivý právní základ a předložit důkazy. Žádnou oficiální žádost na jeho vydání prý zatím neobdržel. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil Gülena, který žije dlouhá léta v USA, ze zorganizování pátečního pokusu o vojenský převrat. Gülen přitom jakoukoliv spojitost odmítá.

Fethullan Gülen žije v americké Pensylvánii od roku 1999
Zdroj: Reuters

Turecko bude nadále pokračovat v čištění státních institucí od „viru“ zodpovědného za pokus o převrat. Na pohřbu obětí páteční noci to Erdogan prohlásil s tím, že „virem“ v tureckých státních institucích jsou podle něj příznivci Gülena. Pokus o převrat, který podle Erdogana provedla Gülenova „teroristická skupina“, se podařilo zhatit díky „vůli národa“. V armádě i nadále pokračuje zatýkání Gülenových příznivců, kteří vojsko „zničili“, dodal prezident.

Turecko podle Erdogana prostřednictvím ministerstev spravedlnosti a zahraničí požádají o vydání Gülena, který dlouhodobě žije ve Spojených státech a jakýkoli podíl na pokusu o vojenský převrat odmítá. O vydání spolupracovníků duchovního požádá Ankara prý i další západní státy. „Pokud jsme strategičtí partneři, pak byste měli splnit naši žádost,“ vyzýval Erdogan USA v projevu před svými příznivci.

Kerry uvedl, že USA zváží možnost vyhoštění Gülena, jestliže Turci předloží důkazy o provinění duchovního. Pokud jde o samotný puč, Spojené státy o něm předem neměly žádné zpravodajské informace, dodal šéf americké diplomacie.

Turecký ministr práce Süleyman Soylu šel ještě dál než Erdogan a prohlásil, že za převratem stojí právě Spojené státy. Taková slova podle Kerryho škodí vzájemným vztahům. „Spojené státy budou ochotny pomoci tureckým úřadům při tomto vyšetřování, ale narážky či tvrzení, že USA sehrály při neúspěšném pokusu o převrat svou roli, jsou lživé a škodí našim bilaterálním vztahům,“ konstatoval Kerryho mluvčí John Kirby.

Premiér Turecka Binali Yildirim už v sobotu prohlásil, že každá země, která se za Gülena postaví, bude považována za nepřítele Turecka. Vlivný klerik a zakladatel náboženského hnutí Hizmet ale považuje obvinění z Ankary za absurdní. „Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám,“ uvedl 75letý Gülen v prohlášení. „Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji,“ dodal.

Bývalý imám patřil ke spojencům prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, než v roce 2013 vypukl v Turecku obří korupční skandál. Gülen a jeho blízcí lidé sehráli významnou úlohu v roce 2007, kdy se armáda pokusila zakázat Erdoganovu stranu AKP po jejím výrazném úspěchu ve volbách. Reakcí byly mohutné vládní čistky, během nichž byl uvězněn jeden z významných generálů armády a její další představitelé. Výsledkem čistek bylo zbavení vrchního velení armády značné části moci.