Po posluchárně se Halík zapsal v Oxfordu i čestným doktorátem

Katolický kněz, teolog a filozof Tomáš Halík dostal v Oxfordu čestný doktorát tamní univerzity. Stal se v pořadí čtvrtým Čechem, kterému se tohoto ocenění dostalo. Halík na jedné z nejstarších univerzit světa působil v roce 2001 jako hostující profesor a v roce 2014 po něm byla pojmenována přednášková síň v areálu školy.

Slavnostnímu ceremoniálu byl přítomen také ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). „Má účast zde vyplývá z titulu funkce ministra kultury, do jehož gesce patří také kultura duchovní. Kdybych však ministrem kultury nebyl, přál bych si zde být jako ten, kdo přichází sdílet radost svého přítele. Tomáš Halík se řadu let snaží o zmenšení propasti mezi různými náboženstvími, vede jejich stoupence ke smířlivějším vztahům a vzájemnému porozumění. A toho si velmi cením,“ uvedl Herman v tiskové zprávě.

Návrh na udělení čestného doktorátu za bohosloví Halíkovi podala kolej Harris Manchester College, v jejímž areálu byla před dvěma lety otevřena posluchárna po něm pojmenovaná. Stalo se tak v rámci otevření centra, na kterém participoval pražský developer Luděk Sekyra. S Halíkem v poslední době spolupracuje a podporuje také jím založené Centrum pro studium politické filozofie, etiky a náboženství. Zahájilo činnost v Praze při FF UK minulý týden.

Toto centrum bude mimo další školy a instituce propojeno také s Oxfordskou univerzitou a chce se zaměřovat na výzkum aspektů veřejného života a otázek spojenými s rolí náboženství v současné společnosti. Bude spolupořádat globální konferenci o roli náboženství ve veřejném životě, která se na Oxfordské univerzitě uskuteční v příštím roce.

Před známým teologem a nositelem prestižní Templetonovy ceny dostali z Čechů čestný doktorát z Oxfordu jen oba prezidenti předválečného Československa Tomáš Garrigue Masaryk a Edvard Beneš a poté jejich nástupce Václav Havel. Spolu s Tomášem Halíkem ve středu obdržel čestný doktorát například nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman, lord Mance, soudce Nejvyššího soudu Spojeného království, japonská architektka Kazuyo Sejima, hlavní designér Applu Jonathan Ive či estonský skladatel Arvo Pärt.