„Řecko by nemělo být ponecháno na pospas osudu se zvládáním problému,“ řekl šéf OSN k migrační krizi při návštěvě Atén. „Musíme spolupracovat při ochraně lidí a na řešení příčin migrace,“ uvedl generální tajemník. Dále poznamenal, že Řecko i přes své hospodářské problémy prokázalo značnou solidaritu a soucit se statisíci migrantů.
Na sobotní návštěvě ostrova Lesbos, který se spolu s dalšími ostrovy v Egejském moři stal vstupní branou pro migranty směřující z Blízkého východu do Evropy, Pan Ki-mun vyzval, aby skončilo „zadržování“ migrantů, kteří v Řecku uvázli po uzavření dohody s Tureckem.
Evropa by podle generálního tajemníka OSN měla odpovědět na migrační krizi „humánním způsobem inspirovaným lidskými právy“. Detence podle něj není řešením a musí okamžitě skončit.

Šéf OSN vyzval ostatní země k pomoci s uprchlickou krizí v Evropě
Pan Ki-mun se v Aténách setkal s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. V uplynulém roce se z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři přeplavil asi milion lidí. Stovky dalších při takovém pokusu utonuly.
Po dohodě s Tureckem se trasa přes Egejské moře v podstatě uzavřela, pašeráci a převáděči proto začali k přepravě lidí do Evropy nově využívat cestu přes řeckou Krétu a obnovili také provoz na středomořské uprchlické trase ze severní Afriky do Itálie.