Zadržování běženců v Řecku musí skončit, prohlásil šéf OSN na Lesbu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval v sobotu ostatní země, aby dělaly víc ke zvládání uprchlické krize v Evropě, neboť Řecko není schopno dělat vše za ostatní. Na návštěvě ostrova Lesbos, který je pro běžence jednou ze vstupních bran do Evropy, pak vyzval k okamžitému ukončení zadržování migrantů v Řecku.

Pan Ki-mun s uprchlíky na Lesbu
Zdroj: Reuters/Intimenews Autor: Manolis Lagoutaris

„Řecko by nemělo být ponecháno na pospas osudu se zvládáním problému,“ řekl šéf OSN k migrační krizi při návštěvě Atén. „Musíme spolupracovat při ochraně lidí a na řešení příčin migrace,“ uvedl generální tajemník. Dále poznamenal, že Řecko i přes své hospodářské problémy prokázalo značnou solidaritu a soucit se statisíci migrantů.

Na sobotní návštěvě ostrova Lesbos, který se spolu s dalšími ostrovy v Egejském moři stal vstupní branou pro migranty směřující z Blízkého východu do Evropy, Pan Ki-mun vyzval, aby skončilo „zadržování“ migrantů, kteří v Řecku uvázli po uzavření dohody s Tureckem.

Evropa by podle generálního tajemníka OSN měla odpovědět na migrační krizi „humánním způsobem inspirovaným lidskými právy“. Detence podle něj není řešením a musí okamžitě skončit.

Video Zprávy
video

Šéf OSN vyzval ostatní země k pomoci s uprchlickou krizí v Evropě

Pan Ki-mun se v Aténách setkal s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem. V uplynulém roce se z Turecka na řecké ostrovy v Egejském moři přeplavil asi milion lidí. Stovky dalších při takovém pokusu utonuly.

Po dohodě s Tureckem se trasa přes Egejské moře v podstatě uzavřela, pašeráci a převáděči proto začali k přepravě lidí do Evropy nově využívat cestu přes řeckou Krétu a obnovili také provoz na středomořské uprchlické trase ze severní Afriky do Itálie.

Pan Ki-mun a řecký premiér Alexis Tsipras
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Yorgos Karahalis