Přežije člověk ve vesmíru? Číňané testují čtyři dobrovolníky

Vliv izolace na člověka se rozhodli prozkoumat čínští vědci. Chtějí tak prověřit připravenost techniky i lidských schopností přežít ve vesmíru. Půlroční projekt se čtyřmi dobrovolníky, kteří budou uzavřeni v hermetickém modulu, právě startuje. Společnost by jim měly dělat pouze rostliny.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Čínský vesmírný výzkum

Čínští vědci zjišťují, zdali se dá přece jen ve vesmíru žít a také přežít. Čtyři dobrovolníky uzavřou na Zemi do speciálního hermetického modulu a budou je zhruba půl roku sledovat. „Při stavbě domů (na jiných planetách) je potřeba nejprve vyřešit, jak přežít. Jak zajistit prostředí vhodné pro život, kyslík, jídlo a bezpečnost,“ tvrdí šéfka 180denního experimentu Li Yinghui.

V prostoru o velikosti 370 m2 budou mít testovaní uspokojeny jen základní fyziologické potřeby, tedy pravidelný přísun potravin, vody a vzduchu. Jedním z největších problémů pro tým šestnácti mezinárodní odborníků pracujících na projektu nebylo pokusným jedincům doplňovat životně důležité látky, ale odklízet odpad. „Je důležité dosáhnout rovnováhy při zajišťování vody, kyslíku a potravin. Ale také cyklicky využít odpad,“ dodává Li Yinghui.

Výzkum by měl Čínu opět posunout v její snaze osídlit vesmír. Před zhruba měsícem už právě Číňané dokázali, že embrya savců - konkrétně myší - mohou v mikrogravitaci přežít. Plánují ale i další vesmírné cesty a pokusy. „Před námi jsou čtyři výzkumné mise, včetně brzké cesty na Měsíc. První je pak na Mars - v roce 2020, poté Jupiter a pak druhá cesta na Mars,“ říká Liu Tongjie, zástupce ředitele Výzkumného centra na průzkumu Měsíce. 

Čína začala svůj vesmírný program výrazně rozvíjet před třinácti lety, kdy astronaut Yang Liwei obkroužil 14krát zemi. V roce 2008 se Čína stala teprve třetí zemí světa, která poslala astronauty do volného vesmíru. A plánů mají Číňané v „prostoru nikoho“ mnohem více.