Svět si připomíná 30 let od jedné ze dvou nejhorších jaderných havárií v historii - od výbuchu elektrárny v ukrajinském Černobylu v tehdejším Sovětském svazu. K tragédii došlo jednu hodinu a 23 minut po půlnoci 26. dubna 1986. Radioaktivní oblak, který tehdy z elektrárny unikl, zamířil do sousedního Běloruska a přes východní Evropu dál až do Skandinávie. Že k nehodě došlo, přiznal Sovětský svaz až po třech dnech.
Z města mladých je město duchů. Černobylská tragédie na 30 let starých fotografiích
GALERIE
Černobylská havárie na dobových fotografiích
- Nehoda z 26. dubna 1986 se řadí mezi nejhorší katastrofy v historii jaderné energetiky – spolu s havárií japonské elektrárny Fukušima I z roku 2011 patří k jediným haváriím sedmého stupně, což je nejvyšší stupeň jaderné události.
- K nehodě došlo jednu hodinu a 23 minut po půlnoci. Havárii předcházel experiment – pracovníci elektrárny ověřovali, zda je elektrický generátor po rychlém uzavření přívodu páry do turbíny schopen při svém setrvačném doběhu ještě zhruba 40 vteřin napájet čerpadla havarijního chlazení.
- Vlivem nedodržení bezpečnostních podmínek, nedostatečného proškolení operátorů a špatné konstrukce reaktoru došlo ve čtvrtém reaktoru k explozi nahromaděné páry, která vyústila v požár a uvolnění radioaktivního spadu. Následky si bezprostředně po výbuchu vyžádaly přinejmenším 30 obětí – pracovníků elektrárny a hasičů, kteří následkům podlehli během několika dnů – přes 140 zraněných a více než 100 tisíc evakuovaných osob.
- Studie OSN také odhadly, že na následky vlivu radiace může v příštích dvaceti letech od katastrofy zemřít až 4000 osob. Katastrofa měla dopad i na zdravotní stav lidí v postižených oblastech – zvýšil se například výskyt rakoviny štítné žlázy, což zapříčinil radioaktivní jód přijímaný z kontaminovaného mléka.