Stovka nejvlivnějších podle Time: Kim Čong-un, Adele i Bolt

Severokorejský diktátor Kim Čong-un, britská zpěvačka Adele či jamajský sprinter Usain Bolt figurují v letošním seznamu stovky nejvlivnějších lidí světa, který tradičně zveřejňuje časopis Time. Soupis osobností, které se v posledním roce výrazně zapsaly do mediálního povědomí, zahrnuje vedle politiků, umělců či podnikatelů rovněž průkopníky a vizionáře z
různých oblastí života.

Jako tradičně se na seznam dostali vůdci velkých světových mocností, jako je americký prezident Barack Obama, lídři Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching či německá kancléřka Angela Merkelová, které loni časopis přiřkl ceněný titul Osobnost roku. Obama byl zařazen již pojedenácté, což se dosud nikomu jinému nepodařilo.

Na rozdíl od loňska se do stovky nedostal kubánský vůdce Raúl Castro, který vede opatrné sbližování své země s USA.

S ohledem na americké prezidentské primárky figurují na seznamu čtyři z pěti kandidátů v současnosti usilujících o Bílý dům - chybí pouze ohijský guvernér John Kasich, neboť prý časopis vybral pouze nejvlivnější uchazeče.

Leonardo DiCaprio se zlatou soškou
Zdroj: ČTK/EFE
Autor: Berenice Sandoval-Rizo

Z osobností kulturního světa zařadil Time vedle Adele například premiérového držitele Oscara Leonarda DiCapria, další herce Oscara Isaaca, Gaela Garcíu Bernala či Charlize Theronovou, rappera Kendricka Lamara či spisovatelku píšící pod pseudonymem Elena Ferrante.

Sportovce reprezentují vedle Bolta třeba americký basketbalista Stephen Curry či britský pilot formule 1 Lewis Hamilton.

Usain Bolt
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Stu Forster

 

Mezi šéfy velkých firem uspěl Tim Cook z Apple či zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.

Širší veřejnosti nejméně známá jména obsahuje kategorie průkopníků, do níž Time zařadil například amerického vědce Dana Cardera, který stál za výpočty vedoucími k odhalení emisního skandálu automobilky Volkswagen, transsexuální sportovkyni Caitlyn Jennerovou či astrofyzika Alana Sterna, šéfa týmu zkoumajícího trpasličí planetu Pluto.