Rusko prý poslalo Íránu první část protiletadlového systému S-300

Rusko zaslalo Íránu první část protiletadlového raketového systému S-300. Oznámil to mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hosejn Džáberí Ansárí. Írán je za budování své raketové technologie v zahraničí kritizován.

Ruský protiletecký systém S-300
Zdroj: AP Photo Autor: ČTK/AP

Smlouvu na dodávku protiletadlových komplexů S-300 obě země podepsaly před devíti lety. Realizace kontraktu ale byla pozastavena, když Rada bezpečnosti OSN v roce 2010 přijala rezoluci číslo 1929, která předpokládala zavedení dalších sankcí vůči Íránu.

Rusko dodávku zastavilo, loni v dubnu však prezident Vladimir Putin zákaz dodat rakety Íránu odvolal kvůli slibně se vyvíjejícím rozhovorům o íránském jaderném programu.

Írán se sice loni se světovými mocnostmi dohodl na omezení svého jaderného programu a zajistil si tak zrušení sankcí, avšak dále provádí raketové testy. Mnozí signatáři dohody o jaderném programu tyto testy považují za porušení dohody, která se týká také raketové technologie, avšak Írán a Rusko jsou opačného názoru.

Rozvíjení a nákup raketové technologie může Íránu vynést nové sankce, o nichž ale musí znovu rozhodovat Rada bezpečnosti OSN.