Dohoda s Turky má namále. Erdogan varuje EU, migranti drží hladovku

Desítky pákistánských migrantů na řeckém Lesbu začaly hladovět na protest proti deportacím do Turecka. Ty byly na dva týdny pozastaveny, jelikož většina migrantů začala žádat v Řecku o azyl. Turecký prezident už varoval Unii před neplněním dohody. V Řecku je nyní asi 53 tisíc běženců. Podporu jim chce vyjádřit papež František, který navštíví příští sobotu Lesbos spolu s konstantinopolským patriarchou.

Zhruba sedmdesát pákistánských migrantů odmítá novou dohodu mezi Ankarou a Bruselem. „Řekli nám, abychom podali žádost o azyl, a pokud nám ho neudělí, vrátí nás do Turecka. Ale my nechceme zůstat v Řecku, chceme jet do Německa,“ prohlásil jeden z protestujících Pákistánců.

Právě Pákistánci tvořili spolu s Afghánci většinu z 202 běženců, které jako první v pondělí Řecko vrátilo do Turecka. Poté byly přesuny pozastaveny na dva týdny kvůli zvýšenému počtu žádostí o azyl.

Řecko do Turecka vrací ty migranty, kteří od 20. března připluli z Turecka a nepožádali v zemi o azyl nebo ho nedostali. Od tohoto data dorazilo do Řecka přes šest tisíc běženců. Za vráceného Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Erdogan: EU musí plnit sliby

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek upozornil, že jeho země „živí ze svého rozpočtu tři miliony“ uprchlíků. „Dostalo se nám mnoha díků za naše akce pro uprchlíky a proti teroristům… , ale my neděláme nic za poděkování,“ uvedl turecký prezident.

Podle něj byly stanoveny přesné podmínky, a pokud EU nebude plnit své závazky, Turecko dohodu nebude aplikovat. Ankara žádá hlavně zavedení bezvízového styku pro turecké občany do konce června. Unie navíc Turkům slíbila otevřít další kapitolu přístupových rozhovorů a případně až šest miliard eur (asi 162 miliard korun) finanční pomoci.

Napětí v řeckých táborech roste

V Řecku se po uzavření takzvané balkánské trasy nahromadilo na 53 tisíc běženců. Jen v uprchlickém centru v Morie na ostrově Lesbos, které navštíví papež, je nyní drženo na 3 tisíce běženců různých národností, kapacita je přitom asi 2 tisíce. Pákistánští uprchlíci protestují už tři dny i na řeckém ostrově Samos a požadují otevření cesty do Evropy.

Migranti v táboře Idomeni na řecko-makedonském pomezí se dokonce pokusili prorazit hraniční plot. Vláda v Aténách chce přitom do konce týdne středisko zavřít a 12 tisíc lidí přemístit. Silou to ale dělat nehodlá.