Reakce na trvalé kvóty: Nerealizovatelné, píší Němci, uprchlíci sem nechtějí, zlobí se Slováci

Návrhy Bruselu týkající se reformy azylových pravidel, která počítají s trvalým přerozdělováním běženců, jsou v zásadě dobré, ale Evropa na ně není připravená, tudíž jsou nerealizovatelné, myslí si většina německých a rakouských deníků. Slováci pak v komentářích zdůrazňují, že uprchlíci do střední a východní Evropy vůbec nechtějí a budou z ní utíkat na Západ stejně jako nedávno skupina iráckých běženců u nás.

Slovensko dál razantně odmítá přerozdělování uprchlíků na základě kvót, zdůraznil ve středu slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák. Levicový deník Pravda považuje bruselské plány za donkichotské. „Každý ví, že nemáme dostatečné technické, finanční ani personální zdroje. Z celkového počtu 160 tisíc běženců, kteří uvízli v Itálii a Řecku, jich bylo přerozděleno jen pár stovek,“ upozorňuje slovenský list.

Slovenská Pravda připomněla Iráčany, kteří uprchli z Česka do Německa

Pravda připomíná i kauzu kolem iráckých uprchlíků, jimž Česko nabídlo nový domov, a celá záležitost skončila skandálem. „Z 89 Iráčanů, kteří tam přijeli, se osmi z nich stýskalo a chtěli se vrátit do vlasti, dalších 25 překročilo německé hranice a nelegálně požádalo o azyl tam,“ připomněl list. Žádná z variant prosazovaných Bruselem podle deníku nedostane Evropu ze slepé uličky. „Pro střední a východní Evropu jsou nepřijatelné, migranti sem prostě nechtějí,“ upozornil deník.

Podle předního slovenského listu Sme Evropská komise odmítá uznat realitu, když navrhuje neuskutečnitelnou reformu azylového systému. „Pokud místo udržitelného spojení práva azylu na zemi vstupu Komise vymyslela jen mechanismus rovnoměrného přerozdělování, respektive nový systém s distribučním klíčem, což má být jakási alternativa, tak je zřejmé, že na nejbližším zasedání unijních ministrů či premiérů návrh neprojde. A rozhodování v EU se opět prodlouží o několik měsíců,“ poznamenal slovenský deník.

„Komise by měla respektovat politickou realitu, kterou je – a je jedno, co si o tom myslí –, že země visegrádské čtyřky a také některé další státy nechtějí o rovnoměrném přerozdělování a distribučních klíčích ani slyšet.“

Slovenský list Sme o návrzích Bruselu

Azylová politika EU se dostala do slepé uličky, plány komise vypadají nereálně, míní středo-levicový slovinský deník Delo. „Současná politická situace v EU nedovolí, aby byly nějaké návrhy realizovány po delší dobu. Řada členských států ani nechce dodržovat stávající pravidla a přijatá usnesení,“ podotkl list.

„Brusel chce ulehčit břímě nejvíce zasaženým státům přesídlením uprchlíků, nevysvětlil ale, jak může v EU plné sobců zabránit tomu, aby se běženci nestali problémem malé skupiny zemí,“ dodává Delo.

Dobrý nápad, ale nerealizovatelný, zní německé i rakouské komentáře

Podle konzervativního německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) je nejrealističtější možností reforma dublinského systému. „Nejjednodušší způsob, jak zmírnit zátěž členských států na periferii EU, by bylo spravedlivé rozdělování žadatelů o azyl, nebo jinými slovy verze systému kvót, který opakovaně navrhovala Komise,“ uvádí FAZ s tím, že ale není jasné, jestli by to bylo realizovatelné v krátkém čase.

„Bylo by mnohem snazší harmonizovat kritéria, na jejichž základě je žadatelům udělován azyl. Je nepochopitelné, že rozhodnutí o tom, zda je někomu udělen, závisí na tom, kde o něj požádá,“ poznamenal list. Podle německého levicového deníku Süddeutsche Zeitung je myšlenka jednotného azylového systému „dobrý nápad, ovšem nerealizovatelný“.

„V Bruselu panuje názor, že dohoda EU s Tureckem funguje, což by mohlo vyvrátit největší námitky států, které přijímání (běženců) odmítají,“ napsal o návrzích Komise německý list Augsburger Allgemeine. Podle něj ale zůstává otázkou, zda se koncept podaří prosadit.

Podle německé rozhlasové stanice Deutsche Welle nemají reformní návrhy společné azylové politiky mezi jednotlivými státy podporu. Nynější postoj členských zemí v otázkách azylu je nedůvěřivý a nese se v duchu každý za sebe.

„Nakonec ale vše závisí na vývoji uprchlických čísel. Pokud se příliv (běženců) dlouhodobě výrazně sníží, nebude přerozdělení nepřekonatelným problém. Pokud se ale čísla opět dostanou na hodnoty z druhé poloviny roku 2015, bude si každý stát chtít sám pomoci na úkor těch ostatních. Proto musí být nejdříve stanoven cíl, aby se předešlo novým masových příchodům,“ dodala stanice.

Rakouský Die Presse si myslí, že myšlenka Bruselu je dobrá, ale Evropa na to není připravená. Středo-levicový list Der Standard píše: „Většina členských států si v dohledné budoucnosti nenechá vzít kontrolu nad azylovými politikami. EU má před sebou důležitější úkol: musí realizovat dohodu o uprchlících s Tureckem takovým způsobem, aby byla garantována základní práva, a skoncovat s ilegálními cestami přes Egejské moře, aniž by to běžence povzbudilo k ještě nebezpečnější cestě přes Libyi do Itálie,“ konstatoval rakouský list.