Výsledek referenda není překážkou na cestě Ukrajiny do Evropy, uvedl Porošenko

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ujistil, že jeho země bude pokračovat ve sbližování s Evropskou unií i přes nepříznivý výsledek nizozemského referenda. V něm lidé jednoznačně odmítli asociační dohodu Ukrajiny s EU. Podle ruského premiéra Dmitrije Medvěděva jde o jasný odraz postoje Evropanů k Ukrajině. Nizozemská vláda chce o výsledku diskutovat s Bruselem.

Petro Porošenko
Zdroj: ČTK/AP Autor: Virginia Mayo

„Jsem přesvědčen, že strategicky tato událost není překážkou na cestě Ukrajiny do Evropy,“ uvedl Porošenko podle agentury Unian. Ujistil, že Ukrajina bude pokračovat v realizaci dohod o přidružení a o volném obchodu s EU, protože představují cestu k modernizaci Ukrajiny a k posílení její nezávislosti.

Podle ukrajinského prezidenta nebyla opravdovým cílem organizátorů dohoda o přidružení jeho země k EU. „ Šlo o útok na jednotu Evropy, o útok na šíření evropských hodnot. O tom také svědčí i debata před hlasováním,“ poznamenal Porošenko a zdůraznil, že referendum bylo výlučně konzultativní.  

Většina Ukrajinců podle analytiků výsledek vnímá jako nizozemský problém a jako snahu euroskeptiků dát o sobě vědět před britským referendem o vystoupení z EU. Uvedl to přímo z Ukrajiny zpravodaj ČT Josef Pazderka, s tím, že lidé i přes rozpaky a rozčarování doufají, že výsledek v plnění asociační dohody nic nezmění.

V rámci ní musí Ukrajina podstoupit řadu reforem, a to v situaci vážné politické, ale i ekonomické krize, upozorňuje Pazderka. „Řada lidí doplácí na nutné ale velmi bolestivé hospodářské reformy. Velmi citlivě je vnímáno například zvyšování poplatků za energie, které se vláda snaží částečně kompenzovat,“ podotkl. 

Video Události
video

Nizozemci nahlodali evropské vize. Podle lídrů obavy nejsou na místě

Nizozemci nahlodali evropské vize. Podle lídrů obavy nejsou na místě

Zpravodaj ČT Josef Pazderka: Ukrajinci jsou rozčarovaní

Čeští europoslanci k nizozemskému referendu

Ohlasy na výsledky nizozemského referenda

 

Nizozemci řekli „ne“. A co teď?

Média i politici se nyní zabývají otázkou, co bude s dohodou dál. Výsledek referenda, ve kterém voliči navzdory menšímu zájmu odmítli dohodu o přidružení Ukrajiny k EU, je díky účasti 32 procent platný. Není ovšem závazný. I tak ale vláda premiéra Marka Rutteho chce o dopadech výsledku hlasování s Bruselem diskutovat. Rutte prohlásil, že vláda svůj předchozí souhlas s ujednáním přehodnotí.

Nizozemsko právě toto pololetí předsedá Evropské unii a premiér Rutte s odvoláním na to uvedl, že bude potřebovat čas v řádu „dnů či týdnů“, aby další postup konzultoval s parlamentem a partnery v EU.

Předseda Evropské rady Donald Tusk uvedl, že počká na návrhy nizozemské vlády, co s výsledky středečního referenda podnikne. „Zůstanu v kontaktu s premiérem (Markem) Ruttem, protože se potřebuji dozvědět, jaké závěry premiér a jeho vláda vyvodí z referenda a jaké mají záměry,“ uvedl Tusk.

Donald Tusk a Jean-Claude Juncker
Zdroj: ČTK/AP

Mluvčí Evropské komise řekl, že šéf komise Jean-Claude Junkcer je z výsledku nizozemského hlasování „smutný“. Ještě v noci prý s premiérem Ruttem hovořil.

Jedním z možných řešení, o kterém se spekuluje, je prosté doplnění textu dohody o nové kompromisní formulace. Podle nizozemské televize NOS je ale těžko představitelné, že by se Brusel kvůli nizozemskému postoji zřekl dohody s Ukrajinou. Podle pravicového novináře Thierryho Baudeta z Fóra pro demokracii jsou řešením nová jednání s Ukrajinou. To ale v Bruselu mnozí považují za nejhorší variantu, uvedl magazín Der Spiegel.

Der Spiegel: V referendu vyhrál Putin

Výsledek referenda je podle komentáře bruselského zpravodaje Der Spiegelu „nejen vítězstvím ruského prezidenta Vladimira Putina, ale také úspěchem všech, kdo si přejí co nejrychlejší rozpad EU.“ Podle magazínu se přívrženci zamítnutí dohody odvolávali na obavy z masové migrace Ukrajinců a na nechuť k přijetí hospodářsky slabé, zkorumpované a nesolidární východoevropské země.

Podle ruského premiéra Dmitrije Medvěděva výsledek jasně ukázal postoj Evropanů k Ukrajině. Pravicový populista Geert Wilders zase referendum označil za začátek konce Evropské unie. Britský premiér David Cameron uvedl, že doufá, že výsledek neovlivní plánované britské referendum.

 

Čeští europoslanci: Nizozemsko podcenilo kampaň za „ano“

Podle europoslance za KDU-ČSL Tomáše Zdechovského nizozemská vláda podcenila kampaň na podporu „ano“ před referendem, a to se ukázalo ve výsledcích. „Musíme začít něco s Evropskou unií dělat. EU je v současné době jako stará babička a my ji potřebujeme přiživit a dát jí tah na bránu,“ podotkl Zdechovský. Europoslanec Pavel Telička (nestr. za ANO) zase za chybný krok označil vůbec přistoupení k referendu.

„Populisté si vzali Ukrajinu jako rukojmí ve svém boji proti EU,“ říká europoslanec Jaromír Štětina (nestr. za TOP 09). Podle europoslance za ČSSD Pavla Poce výsledek nic zásadního Evropské unii neříká. „Je to do jisté míry interní záležitost Nizozemska,“ podotkl. „Myslím si, že zvítězila neinformovanost. Lidé si zčásti mysleli, že hlasují pro vstup Ukrajiny do EU, což je nesmysl. Asociační dohody se uzavírají třeba i s africkými zeměmi,“ dodal.