Strana Nazarbajeva ovládla kazašské volby – do demokratických prý měly opět daleko

Parlamentní volby v Kazachstánu vyhrála dosavadní vládnoucí strana dlouholetého prezidenta Nursultana Nazarbajeva Nur-Otan, která získala 82,15 procent hlasů. Předběžné výsledky nedělního hlasování oznámila ústřední volební komise. Sedmiprocentní volební práh překročily ještě další dvě strany: komunisté a podnikatelská strana Světlá cesta (Ak Žol). V dolní komoře parlamentu tak zasednou poslanci stejné trojice stran jako dosud.

Parlamentní volby v Kazachstánu
Zdroj: ČTK/AP

Definitivní součet má komise zveřejnit nejpozději 26. března. Výsledky předčasných voleb nejsou překvapením v bývalé sovětské republice, kterou Nazarbajev řídí od roku 1989 a kde se nikdy nekonaly volby, jež by západní pozorovatelé označili za svobodné a spravedlivé.

Ani tuto neděli podle pozorovatelské mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) nedostál Kazachstán svým závazkům ohledně demokratických voleb. „Je jasné, že země má před sebou dlouhou cestu k plnění svých závazků ohledně voleb, ačkoliv jsme zaznamenali jistý pokrok,“ řekla novinářům zvláštní koordinátorka OBSE Marietta Tideiová.

Naopak podle šéfa státu byly volby otevřené, odehrály se v konkurenčním prostředí a výsledky jsou „naprosto legitimní před celým lidstvem“. 

Nursultan Nazarbajev
Zdroj: ISIFA
Autor: isifa Production

Nazarbajev si od předčasných voleb patrně slibuje posílení svého režimu v době hospodářských potíží, k nimž v zemi bohaté na ropu přispěl propad cen této suroviny na světových trzích. V řádném termínu by se parlamentní volby v Kazachstánu konaly až koncem příštího roku.

Nazarbajev dokázal za své dlouhé vlády v Kazachstánu uskutečnit tržní reformy, přilákat zahraniční investice za více než 170 miliard dolarů i zachovat náboženskou a národnostní stabilitu převážně muslimské země. Kritici mu ale vyčítají autoritářské vládnutí, nedemokratické zákony a útisk opozice.